Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (1082) Data wydania: 05.02.13

Mieszko - książę, który docenia twórców

W kulturalnym roku 2012 oni zaznaczyli swą obecność najbardziej.

Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia prezentujemy dziś charakterystyki laureatów nagrody starosty raciborskiego w dziedzinie kultury. Ich wyboru dokonała Kapituła pod przewodnictwem rektora PWSZ Racibórz Michała Szepelawego. Nagrodzeni, których honorowano na Gali Kultury w krzanowickiej restauracji Perła otrzymali statuetki Mieszko AD, odlane z brązu i przedstawiające postać księcia raciborskiego. Ci, których nominowano zyskali „małego Mieszka” kryształową miniaturkę nagrody starosty. Ceremonia miała charakter zbliżony do rozdania filmowych Oscarów i zyskała akcent nowinowy, bo starosta zaprosił nas do współorganizacji powierzając prowadzenie imprezy redaktorowi naczelnemu Mariuszowi Weidnerowi (to tradycja gali, wcześniej prowadzili ją dziennikarze RTK i Radio Vanessy). Oprawą muzyczną zajęła się Grupa bez Nazwy ze skrzypaczką Elżbietą Skrzymowską (córką twórcy Grupy Antoniego Kucznierza) i wokalistką Alicją Ploch-Burdą.

Julita Ćwikła – uhonorowana w kategorii: animacja kulturalna. Raciborska etnograf, autorka cyklu wystaw o tematyce prezentującej śląską kulturę ludową, propagatorka folkloru. Od początku swojej działalności zawodowej kieruje działem etnografii w Muzeum w Raciborzu. W sferze jej zainteresowań znajdują się: obrzędy, śląskie stroje ludowe, ikonografia hagiograficzna oraz śląska sztuka ludowa. Na ten temat wydała też kilka publikacji. Prowadzi badania terenowe dotyczące obrzędowości, organizuje konkursy popularyzujące plastykę obrzędową, prowadzi lekcje i zajęcia muzealne z zakresu edukacji regionalnej. Od lat uczestniczy w pracach śląskiego zespołu etnografów, udziela konsultacji dotyczących kultury ludowej w powiecie raciborskim, w tym dotyczących stroju ludowego zespołom folklorystycznym m. in. stowarzyszeniu „Źródło” oraz zespołowi Mazowsze.

Elżbieta Biskup (na zdjęciu z Gabrielą Habrom-Rokosz) – uhonorowana za szczególne osiągnięcie w zakresie upowszechniania kultury w 2012 r. Muzyk z wykształcenia i powołania, pedagog, animator kultury. W listopadzie ubiegłego roku obchodziła 25-lecie pracy zawodowej. Od 19 lat prowadzi zespół wokalny „Miraż”, od 13 lat jest dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. Tylko w minionym roku przygotowała merytorycznie i organizacyjnie kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, poczynając od koncertu kolęd własnego autorstwa, przez Młodzieżową Karnawałową Rewię Tańca, Konkurs Pantofelek, festiwale Twórczości Artystycznej i Piosenki Europejskiej, proekologiczne inicjatywy: Zielone tu i teraz i Z ekologią za pan brat, po koncerty: letni oraz z okazji dnia papieskiego. Elżbieta Biskup kieruje także, zwieńczoną licznymi projektami, współpracą z partnerami zagranicznymi z Walii i Czech. Jej życiowe jej motto, to: „nie żałować życia – jakim by ono nie było”.

Marian Stanisław Zawisła – uhonorowany nagrodą specjalną za całokształt dorobku kulturalnego. Artysta plastyk, starszy kustosz muzealny. Absolwent wydziału grafiki i malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Organizator wielu wystaw i ekspozycji, twórca katalogów i informatorów do wystaw, inicjator plenerów malarskich. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, a także opracowań graficznych wielu publikacji i wydawnictw. Jeden z założycieli nieformalnej grupy plastyków raciborskich. Dzięki swojej wieloletniej pracy w muzeum zapoznawał inne środowiska z twórczością artystów plastyków z Raciborza i ziemi raciborskiej. Ma za sobą ponad 40 lat pracy twórczej. W minionym roku z okazji 70. urodzin artysty zorganizowano wystawę jego prac. Marian Zawisła szczególnie upodobał sobie grafikę. Tworzenie jej wymaga dokładnego przemyślenia, ponieważ jest ona dużym artystycznym skrótem. Nawet malarstwo, które uprawia jest bardzo graficzne. – To nie jest malarstwo, w którym widać ślad pędzla, to zwykle przeniesiona grafika na płótno, czy na inny podkład z dodatkiem koloru. Moje obrazy stanowią gotowe kompozycje, gdzie nic nie można już dodać ani ująć – opowiada o swej sztuce. Rozpoznawany jest często po charakterystycznym elemencie koła, które Marian Zawisła prawie zawsze wykorzystuje w swych grafikach i instalacjach. W latach 70., jak wyjaśnił, wykonał cykl prac, którymi chciał zrehabilitować kojarzące się z odpustem lub tanim opakowaniem „złotko”. Zrobił z niego słoneczko, które zawsze miało jakieś znaczenie w kompozycji, gdyż koło lub kula jako idealne bryły, stanowią ważny element w sztuce. Przylgnęło ono do niego tak bardzo, że nawet gdy chciał go opuścić, zaraz pytano: „Gdzie jest słoneczko?”.

Brygida Tomala – uhonorowana w kategorii: twórczość estradowa. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończyła dwa fakultety – teorii muzyki oraz organów. Obecnie kształci muzyków kościelnych, prowadzi klasę organów w Studium Muzyki Kościelnej oraz w Diecezjalnej Szkole Muzycznej w Gliwicach, a także w Szkole Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z zespołem „Camerata Silesia”. Laureatka jest organistką i chórmistrzem w swojej rodzinnej parafii św. Anny w Babicach, gdzie prowadzi również scholę. Jej praca owocuje licznymi nagrodami na ogólnopolskich konkursach i sprzyja promocji kultury muzyczno-liturgicznej. Nagrała płytę z muzyką organową, brała udział w oratorium rudzkim. Koncertuje w kraju i za granicą. Ponadto jest członkinią Zarządu Ogólnopolskiego Związku Muzyków Kościelnych. W czasie swojej wieloletniej pracy miała zaszczyt skomponować antyfony nieszporowe na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

Georg Latton – uhonorowany w kategorii: twórczość plastyczna. Artysta, rzeźbiarz, twórca wielu pomników słynnych postaci związanych z gminą Krzyżanowice i powiatem raciborskim. Do najsłynniejszych należą pomniki Josepha Von Eichendorffa w Raciborzu, Łubowicach i Nysie oraz popiersie Ludwika van Beethovena. Ponadto laureat jest autorem licznych odlewów zabytków architektury ziemi raciborskiej oraz form słynnych pierników raciborskich. Georg Latton może poszczycić się także znaczącym dorobkiem na polu konserwatorskim, m.in. odrestaurował kolumny i postaci atlantów, które zdobią wnętrze raciborskiego urzędu skarbowego. Udziela się społecznie, jest przewodniczącym krzyżanowickiego koła DFK, organizuje i prowadzi warsztaty rzeźbiarskie dla młodzieży. Gdy nie rzeźbi, obserwuje przyrodę, której jest jej wielkim miłośnikiem.

Justyna Bindacz, uhonorowana w kategorii: twórczość literacka. Autorka publikacji dokumentujących dzieje Krzyżanowic doskonale znana jest nie tylko mieszkańcom swej gminy ze swej pasji zgłębiania historii regionalnej. Duża wiedza, znajomość języka niemieckiego wraz z jego gotycką odmianą zaowocowały wydaniem czterech książek: dwuczęściowej polsko-niemieckiej monografii Krzyżanowic – pt. „Kronika XX wieku” i „Krzyżanowice – wioska, Lichnowscy, życie codzienne i zwyczaje”, niemieckojęzycznej publikacji „Mein Geliebtes Kreuzenort Gedichte” oraz przekładem Historii parafii Krzyżanowice napisanej przez ks. dra Augustyna Weltzla.

Laureatka chętnie dzieli się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem, współpracuje z lokalną grupą DFK, organizuje spotkania autorskie i działania o charakterze historycznym. Jej drugą największą pasją są podróże. Z każdej wyprawy pisze wspomnienia i ilustruje je mapami zwiedzanych miejsc.