Część pierwsza: Cios otwartą dłonią
SAMOOBRONA – Poradnik nie tylko dla kobiet.
W sytuacjach zagrożenia najlepiej unikać bezpośredniego kontaktu z napastnikiem, nie udawać bohatera. Nasze zdrowie i życie jest ważniejsze od portfela, torebki czy telefonu. Jednak nie zawsze można uniknąć konfrontacji z napastnikiem. Są sytuacje, w których musimy się bronić i sami zadać cios. Mówimy wtedy o obronie ofensywnej.
Często efektem takiej sytuacji są rozległe kontuzje nadgarstków czy przedramion. Powodem tego jest brak odpowiedniej techniki uderzeń u osób, które na co dzień nie mają do czynienia ze sportami walki, np. boksem czy karate. Przeciętna osoba nie potrafi prawidłowo trzymać zaciśniętej ręki albo ma za słaby nadgarstek, który pęka w momencie kontaktu z twardą powierzchnią. Dodatkowo musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż po takim jednorazowym uderzeniu nasza dłoń słabnie, a nawet chwilowo drętwieje, co osłabia naszą reakcję i uniemożliwia dalszą obronę.
Dlatego dużo bezpieczniejszym, a co za tym idzie skuteczniejszym sposobem obrony jest zadanie ciosu nie zaciśniętą pięścią, lecz z tzw. otwartej dłoni. Wykorzystujemy przy tym ruch naszych bioder. Nasze ręce zachowują się wówczas jak wiatraki. Dzięki temu niemalże w 100 proc. trafiają całą płaszczyzną w głowę czy też korpus przeciwnika. W taki sposób można zadawać ciosy w gałki oczne, tchawicę, brzuch czy krocze. Atutem uderzeń otwartą dłonią jest ich skuteczność oraz to, że po zadaniu ciosów jesteśmy w stanie wyciągnąć telefon i zadzwonić po pomoc. Pamiętajmy, że po skutecznym odparciu ataku oddalamy się od napastnika.
Jednak przede wszystkim musimy pamiętać, że w sytuacji zagrożenia, gdy chodzi o nasze zdrowie i życie, nie liczą się żadne sportowe reguły, nie ma sentymentów czy zasad fair play. Gdy napastnik chce nas skrzywdzić – musimy się bronić i działać niekonwencjonalnie. Możemy wykorzystać wszystko to, co mamy pod ręką.
Więcej na temat skutecznej samoobrony już w kolejnym wydaniu „Nowin Raciborskich” oraz na bezpłatnych zajęciach samoobrony dla kobiet, które odbędą się już w najbliższą środę, w SP 15 w Raciborzu, w godz. 18.00 – 20.00.
Adventure Media
KONTAKT: Sensei Jacek Ostrowski, Raciborski Ośrodek Aikido, tel. 602 487 925