Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1088) Data wydania: 19.03.13

Co się dzieje z resztą ścieków?

Oczyszczalnia w Kuźni pracuje w połowie swojej mocy. Aby temu zaradzić, urzędnicy chcieli, żeby mieszkańcy gminy obowiązkowo opróżniali szambo cztery razy w roku.

 

Kuźnia Raciborska. Rada miejska podczas ostatniej sesji nie przyjęła uchwały o regulaminie utrzymania czystości na terenie gminy. Najważniejszą kwestią sporną był zapis mówiący o tym, że każdy właściciel samodzielnego gospodarstwa musi cztery razy w roku (raz na kwartał) opróżniać szambo. Aby wszystko było zgodnie z przepisami, taka osoba musiałaby, na wypadek kontroli, przechowywać fakturę za tę usługę.

Już w zeszłym roku urzędnicy zdecydowali, że na terenie gminy ścieki ze zbiorników bezodpływowych muszą być odprowadzane co najmniej dwa razy w roku. Najważniejszym powodem było utrzymanie efektu ekologicznego oczyszczalni ścieków, która wykorzystuje obecnie nieco ponad połowę swoich mocy przerobowych oraz ograniczenie wylewania ścieków do przysłowiowego ogródka.

Zeszłoroczny nakaz nie przyniósł jednak efektów. Pomimo zaangażowania policji, która podczas wyrywkowych kontroli straszyła mandatem za brak faktur, ilość nieczystości zwożonych beczkowozami do Kuźni wiele nie wzrosła. Nowe przepisy miały to zmienić. – Na terenie gminy jest dużo małych zbiorników i odbiór cztery razy w roku wydaje się być optymalny – przekonywał wiceburmistrz Bogusław Wojtanowicz. Tomasz Kostka z zarządu kuźniańskich wodociągów dodał, że nowy przepis miałby wyrównać koszty odbioru ścieków osób mieszkających w blokach i tych z domków. – Średnio, miesięcznie jedna osoba zużywa 3 m sześc. wody. Za tyle płacą średnio mieszkańcy bloków. W porównaniu do opłat ponoszonych przez mieszkańców domków to dwa razy więcej – powiedział. Przedsiębiorstwo wodociągowe jest już ponaglane pismami z zapytaniem, dlaczego oczyszczalnia nie przyjmuje więcej ścieków. Pomimo odpowiedzi odwlekających sprawę, za taki stan grozi kara. Żeby uspokoić sytuację oczyszczalnia musiałaby pracować co najmniej na 80 proc. swojej mocy. Wiceburmistrz przekonywał, że właściciele domków coś muszą robić z zużytą wodą i prawdopodobnie pozbywają się ścieków w nielegalny sposób.

Marcin Wojnarowski