Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (1094) Data wydania: 30.04.13

Czterysta tysięcy złotych strat po pożarze w Rudach

Siedemnaście hektarów osiemnastoletniego lasu spłonęło wczoraj na terenie Rud. To ten sam teren, który płonął podczas gigantycznego pożaru w sierpniu 1992 roku.

25 kwietnia kilka minut przed godziną 14.00 raciborscy strażacy otrzymali informację o pożarze lasu w pobliżu Rud. Ogień momentalnie rozprzestrzenił się po terenie młodnika zasadzonego po wielkim pożarze w 1992 roku. – Również tym razem ogień pojawił się przy torach kolejowych. Choć nie ustalono jeszcze przyczyny, wiele wskazuje, że winny może być pociąg z kopalni piasku – mówi aspirant sztabowy Stefan Kaptur, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przy KP PSP w Raciborzu.

Po przybyciu na miejsce pożaru pierwszych zastępów straży pożarnej, rozpoczęto natarcie od drogi leśnej w kierunku północnym. Miejscami pożar obejmował wierzchołki drzew. Na drogę tę wprowadzono trzy zastępy gaśnicze. Kolejne zastępy przygotowywały się do natarcia od czoła pożaru na drodze leśnej „Kotlarska”. W trakcie dojeżdżania kolejnych zastępów straży pożarnej umacniano odcinek bojowy na drodze leśnej „Kotlarska” oraz wprowadzono linie główne i gaśnicze na prawe skrzydło pożaru ze względu na brak możliwości wprowadzenia na ten teren samochodów. – W wielu miejscach leśne drogi były podmokłe i dowódca ryzykował, że jeśli wprowadzi tam pojazd może już nie móc się wycofać. Z tego powodu strażacy poruszali się na własnych nogach ciągnąc ciężkie węże gaśnicze – mówi szef raciborskiej JRG.

Działania strażaków wspomagały dwa samoloty gaśnicze Dromader oraz śmigłowiec. Na miejsce pożaru zadysponowano pociąg gaśniczy z kopalni piasku w Kotlarni, który zasilał w wodę zastępy prowadzące działania gaśnicze w południowej części pożaru. Zbudowano trzy stanowiska wodne na punktach czerpania wody na rzece Rudka i Bierawka oraz na zbiorniku przeciwpożarowym  przy drodze leśnej „Kotlarska”. Stanowisko wodne na rzece Bierawka zbudowały zastępy z powiatu kedzierzyńsko-kozielskiego z woj. opolskiego.W czasie prowadzonej akcji gaśniczej podawano na miejsce pożaru w ataku i obronie 20 prądów gaśniczych wody, samoloty i śmigłowce dokonały 15 zrzutów wody. Po ugaszeniu pożaru pogorzelisko sprawdzano ponadto przy użyciu kamery termowizyjnej. Do zabezpieczenia pogorzeliska dodatkowo wyznaczono trzy jednostki OSP. W akcji uczestniczyło 7 zastępów PSP, 38 jednostek OSP z KSRG, 7 jednostek OSP spoza KSRG, służby leśne , 2 samoloty gaśnicze Dromader oraz 1 śmigłowiec. Działania gaśnicze zakończono o godzinie 21.22.

– Przez całą noc na miejscu obecne były służby leśne. Akcja była trudna i na szczęście nikomu nic się nie stało. Doskonale sprawdziły się wybudowane po wielkim pożarze utwardzone drogi i zbiorniki wodne – przyznaje Stefan Kaptur.

(acz)