Mocne i słabsze strony turystyki i rekreacji gminy Krzyżanowice
KRZYŻANOWICE. Gmina nie jest mekką turystyki – powiedział wójt Grzegorz Utracki na wstępie omawiania stanu rekreacji i turystyki na terenie gminy Krzyżanowice.
Wójt przyznał, że położenie gminy nie sprzyja turystyce, choć jest wiele atrakcji, które odpowiednio promowane mogą przyciągać do zwiedzania. Silną stroną gminy jest infrastruktura ścieżek rowerowych, które już teraz łączą niemal całą gminę, a ich plany są ciągle uaktualniane i udostępniane (gmina Krzyżanowice jest w tej kwestii liderem na Raciborszczyźnie). W planach jest już realizacja kolejnego szlaku rowerowego, łączącego stolicę gminy z czeską Hacią. Ścieżka łącząca Krzyżanowice z Tworkowem, wzdłuż drogi krajowej nr 45 również ma szansę na realizację, choć nie tak jak planowano. Samorządowcy chcieli poszerzyć pas jezdni o miejsce dla rowerzystów. Zarządca drogi się na to nie zgodził. Kompromis wypracowano tak, że ścieżka ma biec wzdłuż drogi lecz oddzielona ma być od niej pasem zieleni. Ta inwestycja musi jednak poczekać aż znajdą się zewnętrzne źródła finansowania (koszt budowy wyceniono na ponad 2 mln zł).
Atrakcje
Pośród turystycznych atrakcji wójt wymienił te najważniejsze w gminie. W czołówce znalazły się Meandry Odry, które zachwycają swoim naturalnym pięknem, będąc jednocześnie zmorą dla okolicznych rolników, których pola są zalewane. Ruiny zamku w Tworkowie to kolejny ważny punkt na turystycznej mapie gminy. Obiekt jest sukcesywnie zabezpieczany. Po drugiej stronie, w Chałupkach działa skatepark a obok nowa siłownia na świeżym powietrzu. Następnymi atrakcjami są: tworkowski młyn, którego właściciel planuje remont koła młyńskiego, ścieżka na Hrozie łącząca Tworków z Bieńkowicami, krzyżanowicki pałac z unikalną bramą. W planach są m.in.: budowa wieży widokowej, park miniatur, muzeum czarnego dębu. Wójt żałował, że nie uda się w najbliższym czasie modernizacja basenu w Tworkowie.
Noclegi
Bolączką całej gminy jest słabo rozwinięta baza noclegowa. Poza pałacem w Chałupkach nie ma miejsca dla gości z zewnątrz. Grzegorz Utracki przyznał, że wśród mieszańców nie ma zapału do tworzenia oferty noclegowej dla turystów.
Promocja
Tam gdzie mamy możliwość, tam się promujemy – powiedział szef gminy. Wyliczył przy tym internet, gazetki, ulotki i inne media. Zapowiedział, że urzędnicy planują budowę tak zwanych infokiosków na terenie gminy. Ciekawym pomysłem jest stworzenie bezpłatnej aplikacji na telefony, dzięki której w przystępny sposób będą udzielane informacje o regionie.
Podsumowanie
Wójt podkreślił, że rekreacja i turystyka to tylko część działalności urzędu, której oczekują mieszkańcy. Dodał, że atrakcji jest sporo i byłby szczęśliwy gdyby choć miejscowi z nich korzystali. Namawiał przy tym radnych do promocji we własnym otoczeniu.
Rajcy już wcześniej omawiali temat podczas swoich komisji. Wtedy wypracowano najistotniejsze wnioski. Radna Maria Kiszka wymieniła jako ważne potrzeby bazę noclegową i wypożyczalnię rowerów. Wójt Utracki odpowiedział, że to zadanie dla osób prywatnych, a sam pomysł z wypożyczalnią rowerów już krąży po gminie. Radny Andrzej Lipiec pytał o połączenie gminy ścieżką z Raciborzem. Na to wójt powołał się na pomysł aby ją wybudować na wale zbiornika Racibórz. To jednak pomysł, który musi poczekać gdyż wykonawca, budowniczy Zbiornika nie ma w umowie wpisanej budowy ścieżki. Pozostaje więc korzystać ze szlaku rowerowego, który obecnie łączy rowerzystów obu gmin. Problem jednak w tym, że wiele z odcinków tej trasy jest w fatalnym stanie.
(woj)