Na nowych śmieciach
Ile wystawicie, tyle odbiorą – wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój o liczbie kubłów na śmieci, które mogą wystawić mieszkańcy gminy Kornowac
Kornowac. Wójt Grzegorz Niestrój przekazał radnym na ostatniej sesji garść informacji nt. nowej gospodarki odpadami w gminie, która zmienia się wskutek tzw. rewolucji śmieciowej.
Dobrą informacją dla charakteryzującej się zabudową jednorodzinną ziemi kornowackiej jest darmowy odbiór odpadów zielonych (np. skoszonej trawy) w raciborskiej kompostowni. Kornowac obsługuje od 1 lipca Przedsiębiorstwo Komunalne ze stolicy powiatu i jego klienci mogą korzystać z tych przywilejów co raciborzanie. Pojemniki na odpady użycza PK, ale gdy ktoś potrzebuje więcej kubłów, lepiej w najbliższym czasie nabyć je na własność w sklepach wielkopowierzchniowych. Przedsiębiorstwo z Raciborza ma czas do końca lipca na realizację zamówień z Kornowaca i sołectw. Dopuszczalne są pojemności 110, 120, 240 i 1100 litrów, ale kubeł musi posiadać uchwyt w systemie grzebieniowym, by odebrała go śmieciarka. – Liczba pojemników ze zmieszanymi odpadami nie ma ograniczeń, firma odbierze ile się wystawi w ramach opłaty śmieciowej jaką mieszkańcy płacą gminie – powiedział na sesji wójt Niestrój.
Wątpliwości członków rady wzbudziła kwestia pozbycia się odpadów rolniczych jak folia i sznurek. Pierwszą można traktować jako odpad wielkogabarytowy, drugi może trafić do śmieci zmieszanych. Wiceprzewodniczący rady Eugeniusz Kura wspomniał, że przy folii można skorzystać z pośrednictwa sklepu gdzie się ją nabyło. Zapewniał, że takową odbiorą, podobnie jak worki po nawozach.
Radnych ciekawiło też czy przedsiębiorcy dostaną teraz od gminy jakiś dokument potwierdzający wpłatę opłaty śmieciowej. Wcześniej, korzystając z firmy wywożącej odpady, traktowali fakturę za usługę jako koszt prowadzenia działalności. Skarbnik Beata Orc zapewniła, że urząd co dwa miesiące wyda dowody wpłaty, ale podkreśliła, że opłata śmieciowa ma charakter podatku, którego nie sposób potem wpisać w koszty.
maw