Ekoserwis: Powstaną parki biblijne
28 czerwca w Mikołowie zakończyła się czterodniowa międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Śląski Ogród Botaniczny i Europejską Sieć Dziedzictwa Ogrodów (European Garden Heritage Network) poświęcona parkom i ogrodom w kontekście trwałego rozwoju regionów. Jej organizację wsparł dotacją Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Konferencja, w której uczestniczyli polscy i niemieccy eksperci oraz zarządzający parkami i ogrodami, miała na celu zainicjowanie tworzenia na Śląsku, a w przyszłości być może w pozostałych regionach Polski, Sieci Dziedzictwa Ogrodów Europy.
Przystąpienie do Sieci da możliwość utworzenia oferty turystycznej parków i ogrodów na Śląsku, wypracowania standardów prowadzonej edukacji przyrodniczej i ekologicznej, a także promowania parków nie tylko w regionie, ale i w całej Europie. Możliwa stanie się też lepsza ochrona przyrody na terenie obiektów, które zdecydują się na przystąpienie do projektu.
W trakcie debat eksperci zwrócili uwagę na szansę utworzenia w Polsce oferty tzw. turystyki parkowej, która cieszy się dużą popularnością w wielu krajach europejskich. Dzięki temu parki i ogrody staną się bardziej dostępne dla mieszkańców regionu i będą ciekawą ofertą turystyczną dla gości zagranicznych.
Goście konferencji wzięli udział w panelach eksperckich oraz zwiedzili pocysterski park w Rudach. Mieli też okazję zobaczyć unikatowe zbiory muzealne zgromadzone w pocysterskim pałacu. Jedną z największych atrakcji była prezentacja planowanego ogrodu biblijnego, który ma powstać w pałacowym wirydarzu.
Prawdopodobnie do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Ogrodów przystąpią wkrótce Park w Rudach oraz Śląski Ogród Botaniczny, Park Zamkowy w Pszczynie, Park Habsburgów w Żywcu i Park Góry Zamkowej w Cieszynie. Do European Garden Heritage Network należy obecnie 150 parków i ogrodów z 10 krajów Starego Kontynentu.
(eco)