Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (1107) Data wydania: 30.07.13

Drzewa się nie poskarżą

Dwanaście jesionów przy ul. Szkolnej w Raciborzu – Płoni padło „ofiarą” cięć technicznych.   Naręcza zielonych, często już z owocujących gałęzi, które wycięto w środku lata, przedstawiają smutny widok. Bulwersujący również mieszkańców tej dzielnicy.

Nie lepiej wyglądają drzewa, których postrzępione korony powycinano tak, aby nie zagrażały napowietrznej linii elektroenergetycznej. Niestety, wykonujący cięcia – co widać gołym okiem – nie przywiązywali specjalnie uwagi do estetyki pracy. Trudno więc powiedzieć, że jesiony, jak dotychczas będą ozdobą płońskiej drogi.

Cięcia techniczne w koronach drzew, wykonanych przez właściciela sieci – Tauron Dystrybucja, w opinii specjalisty ds. eksploatacji sieci są konieczne. Zgodnie z przepisami prawa energetycznego i wewnętrznymi wymogami bezpieczeństwa, odległość linii od koron drzew powinna wynosić 3,5 m z zachowaniem 5-letniego przyrostu. Napowietrzny kabel jest izolowany, jednak na skutek tarcia drzew izolacja ta może zostać uszkodzona, co grozi zwarciem doziemnym.

Przeprowadzenie cięć pielęgnacyjnych czy technicznych, w myśl ustawy o ochronie środowiska, nie wymaga zezwolenia. Nie oznacza to jednak, że prace te można wykonywać niezgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej. Drzewa po takich zabiegach, zagrożone są patogenami, a więc czynnikami chorobotwórczymi i często obumierają.

Co więcej, ptaki gniazdujące w koronach drzew czasem mają nawet trzy lęgi w roku. Dlatego, jak twierdzi znany dendrolog dr Jan Duda, cięcia techniczne należałoby przeprowadzać dopiero z początkiem sierpnia.

– Im mniej, tym lepiej – wyznaje zasadę w kwestii wielkości cięć Agnieszka Tomaszek-Gluza z wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta w Raciborzu. Po obejrzeniu skali zniszczeń, uspokaja, że gniazd ptasich nie dostrzegła, natomiast dopatrzyła się błędów w sztuce przycinania gałęzi. Niektóre z nich zostały obłamane i trzeba było je dodatkowo usunąć.

Rzadko się zdarza, aby dla właścicieli obiektów technicznych nadrzędny był interes przyrody, która niszczona jest nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i oszczędności. Wyższych nakładów wymagałoby bowiem użycie droższych urządzeń, materiałów, czy też bardziej nowoczesnych rozwiązań technologicznych. A przecież alternatywą dla wysokich kosztów może być niskonakładowe usunięcie „zielonych płuc” miasta lub gminy. Przecież drzewa się nie skarżą.

(ewa)