Przegląd tygodnia
Powiat
Mniejszość może wybierać
We wrześniu odbędą się w Niemczech wybory do Bundestagu. Dla Niemców w Polsce będzie to historyczne wydarzenie – po raz pierwszy możliwe będzie głosowanie poza granicami Republiki Federalnej Niemiec. Mniejszość Niemiecka będzie mogła głosować listownie. Aby przystąpić do głosowania należy posiadać ważny dokument potwierdzający niemieckie obywatelstwo (dowód osobisty lub paszport) oraz wypełnić odpowiedni wniosek a następnie wysłać go do wybranej niemieckiej gminy nie później niż do 2.09.2013 roku. Wnioski znajdują się na www.bundeswahlleiter.de.
Ziemia na sprzedaż
Zakład Zagospodarowania Odpadów oferuje do sprzedaży raciborską ziemię kompostową. – Jest ona produktem naszej kompostowni wytworzonym z dostarczanych tu odpadów zielonych takich jak np.: trawa, liście i gałęzie, poddanych procesowi kompostowania. Nasz kompost pn. „RAKOR” jest w 100% produktem naturalnym, bez dodatku substancji chemicznych – informuje Władysław Konopka, prezes spółki. RAKOR przeznaczony jest również do rekultywacji gleb zdegradowanych w celu przywrócenia im pierwotnej wartości użytkowej. Ziemię kompostową można nabyć w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o przy ul. Rybnickiej 125.
Pytają o zadowolenie
Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu przeprowadzają badanie poziomu zadowolenia klienta z usług świadczonych w Starostwie Powiatowym w Raciborzu. Wyniki ankiet pomogą udoskonalić wdrożony w urzędzie system obsługi klientów. Opinię nt. jakości usług świadczonych przez urząd można przekazać także za pomocą internetowej ankiety dostępnej na stronie www.powiatraciborski.pl (ikona Badanie satysfakcji klienta w prawym dolnym rogu strony).
Rzecznik ma urlop
Do 16 sierpnia oraz 21 i 22 sierpnia biuro Powiatowego Rzecznika Konsumentów w starostwie będzie nieczynne. W sprawach pilnych można uzyskać poradę konsumencką pod bezpłatnym nr telefonu 800 007 707 (od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00) lub w Oddziale Federacji Konsumentów w Katowicach.
Sposób na bezrobocie
100 000 zł dotacji, szkolenia i pomoc doradców – na takie wsparcie mogą liczyć osoby, które zdecydują się założyć spółdzielnię socjalną. Przyjmowanie zgłoszeń rozpocznie się 26 sierpnia. Spółdzielnia socjalna jest formą przedsiębiorstwa. Zawiązać ją może 5 osób fizycznych lub osoby prawne. Wsparcie na założenie takiej spółdzielni w ramach projektu „Inkubator Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego” mogą otrzymać osoby pozostające bez zatrudnienia, pełnoletnie, zamieszkujące teren Subregionu Zachodniego (m.in. powiat raciborski). Informacji udziela Janina Skarbek tel.: 32 739 55 12.
Drogi dworzec bez kupca
Nie udało się w pierwszym podejściu sprzedać raciborskiego dworca PKP. Przetarg z 26 lipca nie odbył się bo nikt nie wpłacił wadium. Koleje chciały prawie 3 mln zł. W PKP szykują się do kolejnego przetargu, co zapowiada w mediach Bartłomiej Sarna rzecznik prasowy PKP Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu. Jesienią raciborski dworzec będzie jeszcze raz wystawiony na sprzedaż. Miasto nie zamierza startować, jest zainteresowanie jedynie dzierżawą obiektu, gdzie ulokowałoby kilka swoich jednostek (OPS, ZOPO i Straż Miejska).
Kasa Intercity powróci
22 lipca członek zarządu PKP Intercity Marcin Celejewski poinformował, że Spółka planuje otwarcie kasy agencyjnej w Rybniku przed 8 sierpnia i aktualnie na dworcu kolejowym są prowadzone prace adaptacyjne w pomieszczeniu dedykowanym. Wczesną wiosną zlikwidowano funkcjonującą na rybnickim dworcu przez wiele lat stacjonarną kasę PKP Intercity, a w zamian zlokalizowano tam całodobowy biletomat.
Azja w książnicy
30 lipca w miejskiej bibliotece przybliżano Turcję, dwa dni później Indie. Specjalnie dla uczestników Azjatyckiego Lata na „scenie” zaprezentował się Zespół Taneczny „Flesz” z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubomii pod kierunkiem Anny Pilipiszyn. Po występie znalazła się spora grupa ochotniczek a nawet kilku odważnych mężczyzn, którzy także spróbowali swoich sił w tańcu i pod czujnym okiem gości nauczyli się prostego układu. W czwartek w całej bibliotece unosił się zapach różnorodnych przypraw – co odważniejsi uczestnicy wypróbowali kurkumę, curry, cynamon, goździki a nawet ostre chilli, które szybko ugaszono indyjską herbatą. Oprócz kulinarnych atrakcji, przygotowano także mały pokaz mody. W roli modeli wystąpili ochotnicy, którzy wdzięcznie zaprezentowali tradycyjne ubiory indyjskie – sari i dhoti.