Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (1108) Data wydania: 06.08.13

Tradycyjny sad dla każdego

Katarzyna Krakowska wyjaśniła, że sady żyją od 80 do 120 lat. Mając stare drzewa warto prześwietlać ich korony tak aby jak najbardziej przypominały kształt kuli. Dzięki temu zabiegowi niższe partie otrzymają więcej światła. Rośliny, których kondycja jest już bardzo słaba warto przeszczepić i zachować w swoim ogrodzie.

Nędza. Tradycyjny sad to taki, który znamy z krajobrazów wiejskich, tam gdzie uprawa owoców nie odbywa się na masową skalę jak w nowoczesnych sadach wysokotowarowych. O zaletach sadów tradycyjnych mówiła 27 lipca w Gminnym Centrum Kultury w Nędzy Katarzyna Krakowska, przyrodniczka związana zawodowo z Parkiem Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Skupiła się głównie na jabłkach i jabłoniach.

Na początku prowadząca pochwaliła gleby okolicznych miejscowości. W samej Nędzy dostrzega tylko jeden sad wyglądający na tradycyjny. Obecni na sali mieszkańcy wioski wyjaśnili, że gleba tylko wygląda tu korzystnie, bo głębiej jest piasek.

– W nowoczesnych sadach jabłko zanim zostanie zerwane z drzewa jest opryskane chemikaliami około 50 razy. W sadzie tradycyjnym praktycznie nie stosuje się oprysków – wprowadziła Katarzyn Krakowska. Ponadto sad tradycyjny zdobi krajobraz, stanowi pokarm dla owadów i schronienie dla innych zwierząt (dając im np. cień), jest środowiskiem życia ptaków i drapieżników owadożernych (np. jeż), w sezonie ludzie mają smaczne owoce, a to co zostanie niezebrane staje się zimowym źródłem pożywienia zwierząt.

Taki sad wcale nie jest trudny w utrzymaniu – przekonywała przyrodniczka. Dobrze dobierając odmiany drzew możemy ustrzec się wielu chorób roślin, a także wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego przy zakładaniu tradycyjnego sadu jest wskazane aby używać sadzonek szczepionych. Najlepszym podkładem do starych odmian jabłoni jest popularna antonówka. W przypadku grusz jest to grusza kaukaska, a czereśni trześnia. Szczepienie wykonuje się wiosną. Zraz i podkładkę o tej samej grubości nacina się pod tym samym kątem, a następnie łączy za pomocą elastycznej taśmy. Można też kupić zaszczepione drzewko, za które trzeba zapłacić od 10 zł.

Cechą starych sadów są duże przestrzenie między drzewami (najlepiej 8 metrów) i wysoko uniesione korony. Przez to drzewa są lepiej przewietrzane i bardziej odporne na choroby. Tradycyjny sad powinien być wielogatunkowy i wieloodmianowy. Owoce starszych odmian są o wiele smaczniejsze i przyjaźniejsze dla zdrowia.

(woj)



Ciekawostki o jabłkach

Mając problem ze szkodnikami wystarczy jeden oprysk tuż po kwitnięciu. To powinno wystarczyć aby np. w śliwkach nie było robaków, a owoce były zdrowe.

Wybrane tradycyjne odmiany jabłek: malinówka oberlandzka, boskoop, antonówka zwykła, grochówka, kronselska, landsberska, kosztela (na zdj.), papierówka, reneta złota.

Tradycyjne odmiany jabłoni owocują obficie co dwa lata. Dobierając drzewka na przemian można zaplanować zbiór co roku.

Kropka na skórce czy ślad po robaku świadcz często o zdrowym wzroście owoców.

Pomoc w zakładaniu i prowadzeniu starego sadu znajdziemy w internecie na stronach: www.pkwl.pl, www.staresady.republika.pl, www.stareodmiany.pl.

Sadząc drzewko wlewamy w wykopaną dziurę wiadro wody,  następnie wsadzamy sadzonkę i zasypujemy ziemią. Odległości około pół metra, dookoła drzewka podsypujemy glebę obornikiem.

Średnia wartość odżywcza jabłka

(w 100 g owocu ze skórką)

Wartość energetyczna: 52 kcal/218 kJ

białka: 0,26 g, węglowodany: 13,81 g,

tłuszcze: 0,17 g, błonnik: 2,4 g;

Witaminy
: C: 4,6 mg, B1: 0,017 mg, B2: 0,026 mg, B3 (PP): 0,091 mg, B6: 0,041 mg, B11: 0,003 mg, A: 0,003 mg, E: 0,18 mg, K: 0,02 mg;

Makroelementy: fosfor: 11 mg, wapń: 6 mg, magnez: 5 mg, potas: 107 mg, sód: 1 mg;

Mikroelementy: żelazo: 0,12 mg, cynk: 0,04 mg