Kolejna pozycja rudzkiej oficyny
Rudy. W zeszłym roku z okazji pierwszego Święta Metropolitalnego w Rudach (15 sierpnia) tamtejszy proboszcz ks. Rafał Wyleżoł powołał do istnienia nową serię wydawniczą Collectanea Raudensis – książek tematycznie związanych z Rudami, wydawanych staraniem Parafii w Rudach.
Pierwszą pozycją z tej serii było poszerzone i zaktualizowane wydanie książki ks. dr Piotra Góreckiego pt. Cysterskie Dziedzictwo Rudzkiego Sanktuarium. W tym roku proboszcz przygotował broszurkę o pięknym, biblijnym tytule, który nosi Matka Boża z Rud – „Pokorna”. Wstęp napisał bp Gerard Kusz.
– Tytuł to coś więcej niż nazwa. Nie we wszystkich miejscach czci Matki Bożej przypisuje się Jej jakiś tytuł. Nazwa nawiązuje do miejscowości „Rudzka”. To dla nas ogromna łaska, że właśnie Rudy w planie Bożej Opatrzności zostały wybrane na miejsce szczególnej czci oddawanej Matce Bożej. Natomiast tytuł wskazuje na konkretną cechę, wartość ewangelijną, wymiar pobożności, cnotę życia chrześcijańskiego, poprzez którą człowiek staje się lepszy, pobożniejszy, świętszy – mówi ks. Wyleżoł. Dodaje, że konkretnie rzecz biorąc, raczej nikt z nas nie stanie się lepszym człowiekiem przez sam przyjazd do Rud. Ale naśladując Maryję w pokorze, na którą Ona wskazuje w Rudach – z całą pewnością tak!
Ksiądz tłumaczy dalej, że według wieloletniej tradycji Matka Boża w Rudach wskazuje właśnie na pokorę, uczy jej, pokazuje jej wartość o oczach Bożych. Przez pokorę Matka Boża pomaga także odczytywać wolę Bożą względem nas, a gdzie wola Boża, tam nasze szczęście, bo to, czego chce od nas/dla nas Bóg, to najlepsze, co może nas spotkać. Więc wskazując na pokorę Maryja prowadzi do osobistego szczęścia w życiu! – Oto jedno z głównych przesłań naszego rudzkiego Sanktuarium i konkluzja owej broszurki – kończy.
Broszurka do nabycia w zakrystii rudzkiej parafii, po każdej mszy świętej.
Oprac. (woj)