Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (1110) Data wydania: 20.08.13

Metropolita ołomuniecki mówił po polsku

W Rudach na terenie Starego Opactwa odbyły się metropolitalne obchody odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Na uroczystą mszę świętą przybyło sześciu hierarchów: abp Jan Graubner – metropolita ołomuniecki, abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki, biskup opolski Andrzej Czaja, Biskup Gliwicki Jan Kopiec – gospodarz uroczystości, a także biskupi pomocniczy – bp senior Jan Bagiński oraz bp Gerard Kusz.

– Przepraszam, że nie rozmawiam dobrze po polsku, ale ufam, że coś zrozumiecie – mówił Metropolita ołomuniecki Abp Jan Graubner. Polszczyzna jego ekscelencji była jednak na tyle poprawna, że żaden z wiernych nie miał problemu ze zrozumieniem arcybiskupa z Czech. – Chociaż jestem pierwszy raz w Rudach to czuję się tu jak w domu dlatego, że przychodzę do maryjnego sanktuarium. Do domu matki i mogę się radować ze spotkania z braćmi i siostrami, którzy wraz ze mną należą do wielkiej rodziny Maryi – tymi słowami rozpoczął przemowę abp Graubner.

Uroczystość była zorganizowana nie tylko z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Matki Boskiej Zielnej, ale też z okazji 15-lecia przejęcia przez diecezję gliwicką kompleksu klasztorno-pałacowego w Rudach. – Mija 15 lat kiedy diecezja gliwicka przejęła zrujnowany tutejszy obiekt. Historia jest ważna, ale trzeba ludzkiego zaanagażowania i wielkiej miłości w sercu, żeby z ruin unieść takie miejsce i cieszyć się, że mamy dzisiaj to szczególne zobowiązanie, żeby dziękować Bogu, ale także wszystkim ludziom. Dzięki determinacji i niezwykłemu zaanagażowaniu pierwszego biskupa gliwickiego Jana Wieczorka, to miejsce z ruin powstało – mówił Biskup Jan Kopiec.

– Jesteśmy pod wrażeniem wielkiej historii i wspaniałej tradycji tego miejsca, którą zawdzięczamy od XIII wieku zakonowi cystersów. Ich dorobek, myśl i modlitwa przyczyniły się do tego, że dzisiaj w zupełnie nowych czasach potrafimy sięgnąć do pokładów, których nam potrzeba na drodze dążącej do dojrzałości i do spotkania się z Jezusem Chrystusem – dodał bp. Jan Kopiec.

kozz