Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (1115) Data wydania: 24.09.13

Jak segregować śmieci

Akcja edukacyjna Urzędu Miasta Racibórz

Część 1

W dniu 1 stycznia 2012 r. weszła w życie zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach powierzająca gminom odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Na czym polega nowy system?

Fundamentalną zmianą w stosunku do obowiązujących dotychczas zasad jest fakt, że to gmina przejmuje odpowiedzialność za odpady powstałe na terenie wszystkich nieruchomości. Miasto Racibórz, jako właściciel odpadów komunalnych organizuje system ich odbioru, transportu i dalszego zagospodarowania za pośrednictwem podmiotu wyłonionego w drodze przetargu.

W zamian za świadczenie w/w usług właściciele nieruchomości będą wnosić na rzecz Miasta Racibórz opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Z chwilą wprowadzenia nowego systemu, właściciele nieruchomości nie muszą podpisywać indywidualnych umów z firmami za wywóz odpadów.

Nowy system ma na celu stworzenie jednego spójnego systemu gospodarki odpadami, obejmującego wszystkich mieszkańców naszej gminy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nastąpi ograniczenie masy odpadów komunalnych i ulegających biodegradacji na składowiskach, zwiększenie poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych takich jak: papier, szkło, tworzywa sztuczne, metali, oraz likwidacja nielegalnych wysypisk.

Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi w Raciborzu wprowadzono od 1 lipca 2013 r.

Odpady komunalne, czyli jakie?

Odpady komunalne to odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych;

Powyższa definicja wskazuje, że odpady z zakładów pracy, sklepów, obiektów użyteczności publicznej, restauracji i innych obiektów niezamieszkałych, które powstają z bytowania człowieka oraz odpady powstające z działalności o charakterze lub składzie podobnymi do odpadów powstających w gospodarstwach domowych, w tym opakowania, stanowią odpady komunalne.

Wszyscy jesteśmy zobowiązani ustawą do segregowania wytwarzanych przez siebie odpadów komunalnych.

Właściciele nieruchomości, na których nie będzie prowadzona selektywna zbiórka odpadów zapłacą za ich odbiór dwa razy większą opłatę. Mieszkaniec, który segreguje odpady zapłaci 9 zł za osobę na miesiąc, zaś ten, który nie będzie segregował 18 zł, tytułem konieczności usługowego przesegregowania odebranych zmieszanych odpadów.

Wśród odpadów powstających w gospodarstwach domowych można wyróżnić surowce wtórne, tekstylia, odpady ulegające biodegradacji w tym odpady zielone, popioły i żużle, odpady wielkogabarytowe, odpady z drobnych remontów realizowanych samodzielnie, odpady niebezpieczne oraz pozostałe.

Deklarując segregację odpadów selektywnie należy gromadzić następujące rodzaje odpadów:

  • Papier i makulatura
  • Plastik, opakowania wielomateriałowe typu Tetra Pack, metale
  • Szkło
  • Odpady zielone
  • Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
  • Odpady wielkogabarytowe – meble, dywany, wykładziny, wózki dziecięce i inne które nie zmieszczą się do tradycyjnych koszy na śmieci
  • Odzież i tekstylia
  • Odpady remontowe
  • Zużyte opony
  • Żużle i popioły z pieców domowych
  • Odpady niebezpieczne w tym:
  • – przeterminowane leki
  • – termometry rtęciowe
  • – opakowania po nawozach i środkach ochrony roślin
  • – baterie i akumulatory
  • – świetlówki
  • – inne odpady niebezpieczne w szczególności zanieczyszczone farbami, lakierami, chemikaliami, detergentami, olejami, smarami itd.

Wszystkie wytworzone na terenie miasta Racibórz odpady zostają przekazane do zagospodarowania przedsiębiorcy wyłonionemu w drodze przetargu. Od 1 lipca 2013r. do 30 czerwca 2014 r. jest nim Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. z siedzibą w Rudzie Śląskiej. Jako podwykonawca tej firmy na terenie miasta usługi wykonuje m.in. Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. z siedzibą w Raciborzu.

Punkt Informacji i Biuro Obsługi Klienta PUK Sp. z o.o. Jastrzębie Zdrój,
Tel./fax 32 476 47 44


PK Sp. z o.o. ul. Adamczyka 10, 47-400 Racibórz, Tel. 32 415 34 24

Od 1 października napiszemy co zrobić z poszczególnymi odpadami

Czytaj nasz poradnik już w następnym numerze