Zaczynały od szycia dziś tworzą historię
KGW Owsiszcze działa już pół wieku
W przygranicznej wsi obchodzono hucznie miejscowe święto. Uhonorowano panie z koła gospodyń z okazji jego 50 urodzin. Festyn odbył się pod wiatą przy remizie.
Gmina Krzyżanowice. – Nasze KGW 50 lat istnieje. Za jego przyczyną coś się we wsi dzieje. Choć kobiety wiejskie są zapracowane, jeszcze czas znajdują na wspólne działanie – ten okolicznościowy wierszyk otworzył obchody jubileuszu koła.
Koło Gospodyń Wiejskich w Owsiszczach założyła 24 czerwca 1965 r. Maria Piechota. Aby zachęcić gospodynie do tworzenia koła zorganizowano kurs szycia i kroju. Tak pozyskano 19 członkiń. Wszystkie spotkania odbywały się początkowo w szkole. W latach 1965 – 1973 przewodniczyła kołu Elżbieta Pachula. Jej staraniem KGW przeniosło się do pomieszczenia w starym budynku Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. Dużym zainteresowaniem miejscowych kobiet cieszyły się liczne kursy organizowane w kole. Sprowadzano też cyklicznie do Owsiszcz dentystę i lekarza – przyjmowali raz w tygodniu. Popularne były także pogadanki i odczyty nt. higieny i zdrowia człowieka oraz udzielania pierwszej pomocy choremu.
Od 1965 r. przewodnicząca prowadziła w czasie wakacji „Zielony dzieciniec”. Była to pomoc dla rodziców, którzy mogli żniwować spokojni o swe pociechy. Do dziecińca zapraszano regularnie dziewczynkę i chłopca z domu dziecka. Członkinie chętnie gościły ich w swoich domach, organizowały paczki z ubraniami i słodyczami, a w 1971 r. założyły imienną książeczkę PKO, którą wręczyły dziewczynie w chwili uzyskania pełnoletności. Dla dzieci szkolnych, głównie dojeżdżających z Nowej Wioski, KGW prowadziło akcję „Szklanka gorącego mleka” w okresie zimowym. Kontynuowano ją do roku 1976.
Aktywne gospodynie uruchomiły we wsi magiel, kupiły szatkownicę do kapusty, zamawiały i rozprowadzały kurczęta oraz kaczki, a także paszę czy nasiona. Nie zapominano o działalności kulturalnej. Organizowano uroczystości związane z obchodami Dnia Babci, Dnia Matki, Dnia Dziecka, wieczorki andrzejkowe, mikołajkowe, tzw. śledzia oraz bale, zabawy i festyny.
W 1983 r. orderem Serca Matkom Wsi odznaczono Gertrudę Honisz i Łucję Bedrunkę, a w 1987 r. order ten otrzymała Maria Piechota. Spotkania koła przeniosły się do świetlicy w remizie. W tamtych czasach liczba członkiń sięgała 80.
KGW aktywnie uczestniczy w pracach społecznych na rzecz wsi. Przygotowuje świąteczne potrawy i stroiki, reprezentuje Owsiszcze w gminie, powiecie i województwie. Swoją pracą przyczynia się do kultywowania zwyczajów regionalnych.
oprac. m