Półwiecze działalności raciborskich krótkofalowców
22 października minęła 50. rocznica wydania pierwszego zezwolenia nadawczego dla Radioklubu SP9KJU w Raciborzu. Klub aktualnie posiada potwierdzenia łączności z ponad 200 krajami na wszystkich kontynentach.
Klub Łączności, Radioklub LOK, dawniej LPZ powstał w Raciborzu w 1961 r. początkowo jako klub nasłuchowy pasm amatorskich. Pierwsze zezwolenie nadawcze posiada od 22 października 1963 r. Ma ono nr 110/63 i pozwalało pracować z maksymalną mocą 15 W. Natomiast pierwszą łączność przeprowadzono 28 stycznia 1964 r. z radiostacją SP9AVW z Rydułtów. Do tej pory istnieje karta QSL potwierdzająca tę łączność.
Prezesami klubu do tej pory byli: SP6AMF Marian Smolana (lata 60.), SP9AZL Andrzej Grabowski (lata 70.), SP9LDP Wilhelm Juchno (lata 80.), od 1992 prezesem jest SP9MDY Hubert Marcinek.
Klub posiada własną stronę internetową: www.sp9kju.org, gdzie można znaleźć informacje o jego bieżącej działalności, zobaczyć zdjęcia oraz uzyskać dostęp do danych kontaktowych: sp9kju@o2.pl
W czasie powodzi klub, jak i jego członkowie, przy własnym sprzęcie pomagali utrzymać łączność Raciborza ze światem zewnętrznym, aktywnie pracując w sieci ratunkowej na 3705 KHz oraz w paśmie 145 MHz. Niewątpliwym sukcesem jest również kurs krótkofalarski kat. B, po którym 9 nowych kolegów zdało egzamin państwowy i otrzymało zezwolenia nadawcze.
Klub aktywnie startuje w zawodach krótkofalarskich podnosząc poziom operatorski członków i zdobywając nieraz czołowe miejsca. Wśród ponad 200 dyplomów są dyplomy za I m w ogólnopolskich zawodach „Polny Dzień”, I m w światowych zawodach belgijskich „PACC”, czy też III m w ogólnoświatowych telegraficznych zawodach chorwackich.
Z okazji 50-lecia otrzymania przez Klub SP9KJU pierwszej licencji nadawczej od 1 do 27 października pracuje radiostacja pod znakiem okolicznościowym SP50KJU. Z tej okazji wydawany będzie elektroniczny dyplom dla 50 korespondentów, którzy przeprowadzą QSO z jak największą liczbą operatorów na stacji SP50KJU. Łączność (QSO) z danym operatorem można powtórzyć na innym paśmie lub innym rodzajem emisji.
Klub jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych radiokomunikacją amatorską niezależnie od wieku. Spotkania odbywają się z reguły w niedzielne popołudnia w Raciborzu przy ul. Serafina Myśliwca 9/2c (koło poczty w Brzeziu). Najlepiej umówić się korzystając z poczty elektronicznej, aby mieć pewność, że w tym czasie radiostacja jest na miejscu, gdyż często organizowane są wyjazdy do ciekawych przyrodniczo lub historycznie miejsc, aby nadając zarazem poznawać ciekawe zakątki regionu.
Ewa Halewska-Karaśkiewicz