Kącik ZUS
Kącik ZUS
Od kilku lat jestem na emeryturze. Była ona wyliczona jeszcze na starych zasadach. Pracując cały czas odprowadzane są składki. Zastanawiam się, czy to jest konieczne. I po co? Czy mogę złożyć do ZUS wniosek o wyliczenie emerytury według nowych zasad?
Czytelnik z Raciborza
Emeryci, którzy po przyznaniu świadczenia dorabiają i podlegają ubezpieczeniom, mogą z tego tytułu na swój wniosek ponownie ustalić wysokość emerytury. Jeżeli zainteresowany ma ustaloną wysokość według dotychczasowych zasad, może przeliczyć świadczenie poprzez doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych przebytych po przyznaniu emerytury. Doliczenie dodatkowych okresów następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczenia. W niektórych przypadkach emeryt może również ustalić podstawę wymiaru emerytury na nowo z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po przyznaniu świadczenia. Ustalenie podstawy wymiaru emerytury na nowo wymaga udowodnienia wskaźnika wysokości podstawy wymiaru wyższego niż dotychczasowy. Warunek posiadania wskaźnika wyższego od poprzednio obliczonego nie jest wymagany od emeryta, który nie pobrał świadczenia wskutek jego zawieszenia, albo okres wymagany do ustalenia podstawy wymiaru przypada w całości po przyznaniu emerytury, a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wynosi co najmniej 130 proc. Ustalenia podstawy wymiaru świadczenia na nowo następuje z uwzględnieniem kwoty bazowej obowiązującej w dacie jego przeliczenia.
Emerytura, której wysokość ustalana jest według nowych zasad, ulega zmianie poprzez powiększenie świadczenia o kwotę wynikającą z podzielenia składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do emerytury z uwzględnieniem ich waloryzacji, przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku ubezpieczonych w dniu złożenia wniosku o przeliczenie emerytury. Ponowne ustalenie wysokości nowej emerytury następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Złożenie wniosku o ponowne ustalenie wysokości wypłaty przez członka otwartego funduszu emerytalnego oznacza jednocześnie ponowne ustalenie wysokości okresowej emerytury.
Jestem na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Mam ją przyznaną do osiągnięcia wieku emerytalnego – 60 lat. Ale teraz już nie wiem, co z tą moją rentą, bo mój wiek emerytalny zgodnie z nowymi przepisami został wydłużony. Czy w tym czasie muszę jeszcze raz składać wniosek o rentę?
Małgorzata z Ocic
Osoby mające w dniu wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS (1.01.2013 r.) ustalone prawo do renty z tytułu niezdolnośći do pracy do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego wynoszącego przed zmianą przepisów 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, zachowują prawo do renty do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, właściwego ze względu na datę urodzenia danej osoby.
Jestem na świadczeniu przedemerytalnym i zakład pracy chce mnie zatrudnić na umowę o dzieło. Czy zatrudniając się na taką umowę podlega się tym samym zasadom rozliczeniowym z ZUS jak na umowę o pracę?Jan Z.
Nie, samoistna umowa o dzieło, a dokładniej przychód uzyskiwany z tego tytułu, nie ma wpływu na wysokość świadczenia przedemerytalnego. Wyjątek stanowi umowa o dzieło, która wykonywana jest na rzecz pracodawcy, z którym ma się jednocześnie podpisaną umowę o pracę. W takiej sytuacji zarówno przychód uzyskiwany z umowy o pracę, jak i umowy o dzieło wpływa na wysokość przedmiotowego świadczenia.