Treningi i kursy dla zagrożonych wykluczeniem społecznym
Jak stać się asertywnym, jak radzić sobie ze stresem, jak i gdzie szukać pracy, jak właściwie przygotować CV – to tylko część umiejętności nabywanych podczas treningów aktywizująco-motywujących przygotowanych z myślą o mieszkańcach Raciborszczyzny zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Takie porady o charakterze psychospołecznym i zawodowym udzielane są w ramach finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego projektu „Klub Integracji Społecznej w Raciborzu”, który realizuje od kwietnia ubiegego roku Stowarzyszenie PERSONA na rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego w Raciborzu.
Projekt obliczony na dwa lata jest skierowany do 80 osób pozbawionych stałych źródeł dochodów, a zarejestrowanych w urzędzie pracy, jako osoby bezrobotne lub utrzymują się z pomocy społecznej. W szczególności zaś do tych mieszkańców powiatu raciborskiego, którzy zagrożeni są wykluczeniem społecznym z powodu bezrobocia, bezdomności, uzależnień, przemocy i zaburzeń psychicznych. Decydujące jest również kryterium wieku, ponieważ mogą w nim brać udział 52 kobiety i 28 mężczyzn od 45 do 64 lat. Część uczestników powinno posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Na etapie rekrutacji uczestników projektu, PERSONA współpracuje z ośrodkami pomocy społecznej w Raciborzu, Krzyżanowicach i Kornowacu, a także z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Raciborzu. Z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Raciborzu i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach zostały podpisane porozumienia na rzecz realizacji projektu. Treningi prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę raciborskiego stowarzyszenia oraz partnera projektu – Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum” w Katowicach.
Poradnictwo psychospołeczno-obywatelskie udzielane jest obecnie ponad 60 osobom, które uzyskują podstawową wiedzę z zakresu radzenia sobie na rynku pracy. – Zajęcia prowadzone są w czterech grupach i mają na celu przygotowanie ich uczestników od strony osobowościowej, czyli wzmocnienie lub wydobycie ich potencjału, a jednocześnie udzielenie pomocy, aby mogli się odnaleźć w trudnych sytuacjach, w momencie utraty pracy. Na każdą grupę przypada 80 godzin zajęć grupowych ukierunkowanych na rozwój potencjału osobistego – wyjaśnia koordynator projektu, kierująca PERSONĄ psycholog Halina Rycerz-Kuliga.
W ramach Klubu Integracji Społecznej organizowane są też spotkania indywidualne z psychologiem, poradnictwo zawodowe indywidualne oraz poradnictwo prawne. Szczególnie ważne są kursy zawodowe, które pozwalają na podniesienia lub uzyskanie dodatkowych kompetencji, ewentualnie przekwalifikowanie zawodowe. Od lipca 17 osób ukończyło kursy: kucharza z elementami carvingu, obsługi wózków widłowych, obsługi kas fiskalnych oraz opiekuna osób starszych i dzieci. Dla 32 osób przewidywany jest również kurs komputerowy. Uczestnicy projektu będą mogli doskonalić swoje umiejętności poprzez pracę woluntarystyczną.
Klub Integracji Społecznej jest pierwszym takim działaniem w powiecie raciborskim. – Dziś nie potrafię przewidzieć czy uczestnicy projektu znajdą pracę, ale ważne jest już to, że mogą przyjść i czegoś się nauczyć, że wyzwalają w sobie nowe inicjatywy i możliwości. Kilku uczestników, niezależnie od kursu zawodowego, po przeprowadzonych zajęciach grupowych podjęło naukę na kierunku opiekun osób starszych i dzieci. Po prostu poszli do szkoły mając 45+, a to już konkretny rezultat naszych działań – mówi koordynator Halina Rycerz-Kuliga.
W klubie zawiązały się też przyjaźnie, co ma niebagatelne znaczenie dla tych osób. – Kilkoro z nich postanowiło, że założy spółdzielnię socjalną. I choć na stworzone projekty nie udało się uzyskać dofinansowania, jestem pełna podziwu i uznania dla ich determinacji – dodaje pani psycholog.
(ewa)
Dla osób zainteresowanych udziałem w projekcie KIS podajemy telefon kontaktowy: 695 933 584