Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (1134) Data wydania: 04.02.14

Ślązok to Polok?

Śląskość na liście mniejszości etnicznych – nowy postulat RAŚ

Powiat. Od niedawna w internecie funkcjonuje strona, na której zrzeszają się członkowie RAŚ oraz ich sympatycy. To poruszenie jest wynikiem niekorzystnego orzeczenia Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2013 r. SN uznał, że nie ma czegoś takiego jak narodowość śląska i w związku z tym Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie powinno zostać zarejestrowane. Wcześniej, w 2011 r. takowe stowarzyszenie zostało założone. Tworzyło go 1,6 tys. osób, w większości ci, którzy zadeklarowali w spisie powszechnym właśnie narodowość śląską.

Decyzja Sądu Najwyższego wyraźnie nie przypadła do gustu członkom RAŚ-u. Na swojej stronie opisują skomplikowane losy i historię mieszkańców Śląska. Od czasów sprzed chrztu Polski do dzisiaj. Wspominają, że świadomość odrębności Śląska od Polski nie jest niczym nowym. Powołują się na korespondencję Anzelma Eforyna, żyjącego w XVI wieku. W jednym ze swoich listów do Erazma z Rotterdamu napisał: „Twój i swój własny, Anzelm Eforyn, Ślązak nie Polak”.

„W czasach PRL jedyną dopuszczalną wersją śląskości stała się opcja stuprocentowo polska, i to w specyficznej, „koncesjonowanej” postaci: górnośląska specyfika sprowadzona została wyłącznie do folkloru. Presja wywierana na Górnoślązaków zaowocowała występowaniem takich zjawisk jak wycofanie się przez nich z życia publicznego; wychowywanie dzieci „w duchu polskim”, z okrojeniem spuścizny górnośląskiej dla ułatwienia im adaptacji do powojennej rzeczywistości; stygmatyzacja śląskiej mowy; itp. – czytamy dalej.

Całego zarysu historii nie sposób tu przytoczyć. Jego celem jest niewątpliwie pokazanie ciągłości losów Ślązaków na ich ziemi. Odmowa uznania ich narodowości zrodziła pomysł stworzenia Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej. Uzbieranie 100 tys. podpisów ma umożliwić zmianę prawa. Celem jest wpisanie śląskości na listę mniejszości etnicznych. W związku z tym rozpoczął się nabór wolontariuszy, którzy m.in. pomogą zbierać podpisy. Na razie zapisy odbywają się poprzez stronę internetową: www.jestemslazakiem.pl, ale informacji udziela także telefonicznie koordynator akcji Jacek Tomaszewski (nr tel. 515 131 481).

(woj)



Do tej pory na polskiej liście mniejszości etnicznych znajdują się: Karaimi, Tatarzy, Łemkowie i Romowie. Ślązacy, podobnie do Kaszubów, uznawani są przez prawo za grupy etnograficzne (podobnie jak Małopolanie, Mazowszanie, Mazurzy i Warmiacy czy Pomorzanie). Różnica polega na tym, że grupa etnograficzna nie wyróżnia się w państwie tak bardzo jak grupa etniczna, którą charakteryzuje się na podstawie jednej lub kilku z poniższych cech: odrębną kulturą (językiem lub gwarą, obyczajowością), genealogią (swoją historią), poczuciem posiadania własnego terytorium i odrębnością osobowościową (np. stereotypy o Ślązakach).



Jedne z wielu pytań w powszechnym spisie narodowym w 2011 r. brzmiały:

1) Jaka jest Pana(i) narodowość? (przez narodowość należy rozumieć przynależność narodową lub etniczną – nie należy jej mylić z obywatelstwem).

2) Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?

Na pierwsze pytanie „narodowość śląską” podało 418 tys. osób, natomiast w drugim pytaniu taką odpowiedź podało 391 tys. osób.