Agronowiny: Bezpieczeństwo w gospodarstwie procentuje na lata
Po raz 12. organizowany jest już Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne gospodarstwo rolne”. Poczynając od pierwszej jego edycji, nigdy nie zabrakło w nim rolników powiatu raciborskiego, którzy niemal każdego roku zajmują czołowe miejsca w etapie regionalnym i wojewódzkim, a także otrzymują nagrody specjalne i wyróżnienia.
Konkurs służy promocji zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych, a jego organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy oraz inne instytucje.
Do konkursu może zgłosić swe gospodarstwo każdy rolnik, który do 14 marca 2014 r., złoży formularz zgłoszeniowy w Oddziale Regionalnym KRUS w Częstochowie lub w Placówce Terenowej KRUS w Raciborzu.
Komisje konkursowe będą oceniać wizytowane gospodarstwa przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa pracy, a tym samym wezmą pod uwagę: ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy; stan budynków inwentarskich i gospodarczych, w tym schodów, używanych drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych; wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części, podpory i inne zabezpieczenia przed wypadkami; stan techniczny maszyn i urządzeń stosowanych w gospodarstwie; warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich; stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej; rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym, a także estetykę gospodarstw.
Przebiegający w trzech etapach konkurs jest nie tylko okazją do poszczycenia się nowoczesnym gospodarstwem na miarę wymogów europejskich, ale jest również sprawdzianem efektów pracy oraz oceną wprowadzonych innowacji i ulepszeń na rzecz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy.
Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne, przydatne w gospodarstwie nagrody.
Laureaci zachęcają do udziału w konkursie
Do udziału w konkursie zachęcają Urszula i Krystian Kretkowie z Krzanowic, którzy w 2012 r. zajęli III miejsce w etapie regionalnym i otrzymali wyróżnienie w etapie wojewódzkim. Państwo Kretkowie wyspecjalizowali się w produkcji mleka. Posiadają 150 sztuk bydła: krów mlecznych, młodzieży i cieląt. W powiecie raciborskim osiągają najwyższe wyniki pod względem wydajności mleka od krowy. Od 13 lat dostarczają je do Mleczarni Danone. Poza tym uprawiają buraki i pszenicę, przy czym większą część tych upraw wykorzystują jako paszę dla zwierząt. W gospodarstwie pomagają młodym rolnikom rodzice pana Krystiana.
– Trudna była to decyzja, ale obiecałem w 2011 r., że wezmę udział w konkursie – wspomina początkowo sceptycznie nastawiony do Konkursu Krystian Kretek, który zachęcony został przez żonę Urszulę.
Dziś nie żałują swej decyzji. Konkurs zmobilizował ich do wykonania w miesiąc wielu prac, na które wcześniej nie starczało czasu. – Prace te miały charakter głównie kosmetyczny, jak ocieplenie fasady, oznakowanie progów budynków i urządzeń instalacji elektrycznej, zamontowanie gaśnic, doposażenie ciągników w apteczki czy też zakup atestowanej drabiny. To co zrobiliśmy, pozostanie na długo – opowiadają państwo Kretkowie.
Pana Krystiana ucieszyła też nagroda, którą mógł sobie wybrać, sam decydując co potrzebne jest mu w gospodarstwie. Wybrał spawarkę elektryczną, która służy mu do dziś.
– Rolnicy wiedzą, co jest potrzebne w ich gospodarstwie, konkurs jest zaś bodźcem, aby dokonać często drobnych zmian, które niezbędne są dla bezpieczeństwa pracy i życia. Jednocześnie poprawiają estetykę, przez co gospodarstwo najzwyczajniej pięknieje – dodaje kierownik Placówki Terenowej KRUS w Raciborzu Krystyna Nowak.
Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać w PT KRUS w Raciborzu oraz na stronie internetowej www.krus.gov.pl
Ewa Osiecka