Agronowiny: W trosce o zdrowie rolnika
Specjalista radzi
Agnieszka Plaskacz, inspektor Placówki Terenowej KRUS w Raciborzu
Jednym z ważniejszych zagadnień jest rehabilitacja rolników i członków ich rodzin. Rolnik ubezpieczony ustawowo lub dobrowolnie (w okresie co najmniej 18 miesięcy) w KRUS, a także rencista pobierający rolniczą rentę okresową może zgłosić wniosek o rehabilitację. KRUS dysponuje dziewięcioma ośrodkami sanatoryjnymi, m.in. w Świnoujściu, Kołobrzegu, Iwoniczu Zdroju i Szklarskiej Porębie. Rolnik kierowany jest do odpowiedniego ośrodka w zależności od schorzenia – decyduje o tym lekarz regionalny. Termin realizacji takich wniosków nie jest długi. Rolnicy niezależnie od złożonego wniosku o rehabilitację w KRUS mogą korzystać też z wyjazdów sanatoryjnych proponowanych przez NFZ. Czasem zdarza się, że możliwość skorzystania z rehabilitacji oferowanej przez KRUS pojawia się niemal z dnia na dzień. – Rolnicy niechętnie wyjeżdżają jednak w okresach świątecznych. Tymczasem osoby, które pojechały np. na turnus obejmujący święta Bożego Narodzenia są zadowolone i rozważają możliwość kolejnego wyjazdu nawet na Wielkanoc – przekonuje inspektor Placówki Terenowej KRUS w Raciborzu Agnieszka Plaskacz.
W przypadku, gdyby pobyt w sanatorium kolidował z pracami rolniczymi w gospodarstwie lub na polu, wystarczy dołączyć do wniosku prośbę ze wskazaniem najbardziej pasującego terminu takiego wyjazdu. – Nie zdarzyło się, by taka prośba nie została uwzględniona – dodaje pani Agnieszka, przypominając, że w siedzibie placówki KRUS lub na stronie internetowej www.krus.gov.pl można pobrać wnioski o rehabilitację.
W wakacje organizowane są też turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ze schorzeniami narządu ruchu lub układu oddechowego. Od marca przyjmowane będą nowe wnioski. Na pociechę rolników, oprócz zabiegów rehabilitacyjnych, czekają różne atrakcje. Dzieci pod opieką wykwalifikowanych specjalistów uczestniczą tam w różnych zajęciach rekreacyjnych. Koszt trzytygodniowego pobytu w ubiegłym roku wynosił 200 zł.
Rolnicy powinni pamiętać o konieczności regularnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także o możliwości zgłaszania wniosku o refundację składki emerytalno-rentowej dla osób sprawujących stałą opiekę nad dzieckiem do piątego roku życia.
Inspektor KRUS Agnieszka Plaskacz przypomina też o ustawowym obowiązku zgłaszania zmian w areale posiadanego gruntu oraz zachęca do korzystania ze strony internetowej KRUS (www.krus.gov.pl), na której znajdują się wszystkie bieżące informacje, druki do pobrania, a także propozycje i terminy wydarzeń adresowanych do rolników powiatu raciborskiego oraz członków ich rodzin.