Radni bez sali obrad zwiedzili zakład w Modzurowie poseł rzuca wyzwanie hodowcom
Rudnik, Modzurów. Rada gminy obradowała ostatnio w Zakładzie Nasienno-Rolnym w Modzurowie.
Sesja odbyła się tam m.in. przez remont sali w urzędzie gminy. Jan Staroń, dyrektor zakładu nie krył satysfakcji z możliwości goszczenia samorządowców. Przygotował dla nich tournée po terenie zakładu będącego częścią spółki należącej w 100 proc. do Skarbu Państwa.
Modzurowski ośrodek Danko powstał w 2009 r. na bazie byłej Stacji Hodowli Roślin „Modzurów”. Od tamtej pory zmodernizowano pomieszczenia badawcze i laboratoria oraz większość budynków gospodarczych. Największą inwestycją była jednak budowa wielkiego magazynu nasion, która pochłonęła 30 mln zł. Teren zakładu obejmuje również park i pałac historycznie związane z gospodarstwem. Sam pałac pochodzi z 1864 r. i został wybudowany przez rodzinę Victor von König w stylu neogotyku angielskiego. W parku obok mieszczą się kurchany – miejsca pochówku dawnych właścicieli, ruiny kapliczki i niszczejące mauzoleum. Podczas obchodu dyrektor Staroń wyjaśnił, że Danko szuka zewnętrznych źródeł finansowania remontu zabytków. W ten sposób udało się już wyremontować i zabezpieczyć m.in. wieżyczki pałacu. W samym budynku mieszczą się pomieszczenia biurowe oraz mieszkalne.
Danko to lider kraju i Europy w hodowli nasion. Powstają tu krzyżówki zbóż dostosowane do każdych warunków. Obecnie nasiona Danko są wykorzystywane w 80 proc. upraw krajowych. Zakład w Modzurowie prowadzi również nowoczesną oborę na 300 stanowisk, która od 2010 r. funkcjonuje w Krowiarkach. Produkcją nasion i hodowlą zwierzęcą trudni się tu łącznie 54 osób.
Uprzejmości i wyzwanie
Radni oraz kierownictwo urzędu gminy nie kryli zadowolenia z obecności spółki na swoim terenie. – Danko, odkąd tu działa, wpisuje się w rozwój Modzurowa i my to doceniamy – powiedział Kazimierz Lach, szef rady gminy Rudnik. Wójt Alojzy Pieruszka pogratulował rozwoju i wręczył przedstawicielom spółki upominki. W rewanżu znalazł się w gronie tych, którzy zabrali do domu rysunek najlepszych zbóż wyhodowanych w Modzurowie. Poseł Henryk Siedlaczek, który co pewien czas odwiedza sesje samorządów, również załapał się na rysunek kłosa w ramie. – Macie nad czym jeszcze popracować – powiedział i mrugnął do dyrektora Staronia przyglądając się ilustracji. Wyjaśnił, że posiada kopię obrazu Złotego Kłosa z Tworkowa, który wyrósł w roku 1720, a jego łodyga posiadała 83 kłosy, z których każdy miał 50 ziaren. Za tę radę i inne słowa uznania władze firmy odwdzięczyły się samorządowcom i parlamentarzyście obiadem. Po posiłku radni przystąpili do realizacji programu sesji, o czym będziemy pisać w kolejnych materiałach.
(woj)
Najnowsza historia gospodarstwa w Modzurowie, które od ponad pół wieku zwizane jest z hodowlą nasion
1958 – Krakowska Hodowla Nasion
1959 – Krakowska Hodowla Roślin
1975 – Krakowskie Przedsiębiorstwo Hodowli Roślin i Nasiennictwa Rolniczego
1976 – Hodowla Buraka Pastewnego
1993 – Hodowla Buraka Pastewnego Skarbu Państwa
1994 – Stacja Hodowli Roślin „Modzurów” Spółka z o.o.
1998 – Stacja Hodowli Roślin „Modzurów” Grupa Szelejewo Sp. z o.o.
2009 – DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. Zakład Nasienno-Rolny Modzurów