Na wiosnę seniorzy będą mieli swą radę
Dla osób dojrzałych, często w tzw. wieku poprodukcyjnym, którzy stanowią dużą, a więc i liczącą się grupę mieszkańców miast i gmin, swe podwoje otwierają samorządy lokalne. Sposobność tę dostrzegło około 200 emerytów i rencistów z gminy Kuźnia Raciborska, którzy poparli pomysł utworzenia gminnej rady seniorów. Tym samym społeczność ta jest jedną z pierwszych na Raciborszczyźnie, która będzie miała swój organ doradczo-konsultacyjny przy Radzie Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.
Inicjatywa, której pomysłodawcą była przewodnicząca koła związku emerytów i rencistów w Kuźni Raciborskiej Helena Bąkała zaakceptowana została przez zarząd koła, a następnie zyskała jednogłośne poparcie członków emeryckiej organizacji, podczas obchodzonego w październiku Dnia Seniora. Ideę utworzenia takiej rady precyzował, przygotowany już w następnym miesiącu wniosek przedłożony radzie miejskiej.
Możliwość powołania takiego doradczo-konsultacyjnego ciała stworzyła poprawka do ustawy o samorządzie gminnym przyjęta przez Sejm RP i podpisana przez prezydenta. – Do tego momentu ustawa nie przewidywała możliwości powoływania rad seniorów, pomimo, że wcześniej powstały w kilku miastach – mówi przewodnicząca Helena Bąkała o swych poszukiwaniach podstawy prawnej, która pozwoliłaby na przygotowanie stosownego pisma.
W myśl ustawy, rada gminy z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk może utworzyć gminną radę seniorów, która ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. – Do takiej rady powinni wejść reprezentacje emerytów i rencistów m.in. z miasta, sołectw oraz uniwersytetu trzeciego wieku – uważa Helena Bąkała.
Marzy, aby była to rada z prawdziwego zdarzenia, tworzona przez zespół składający się z ludzi mądrych i kompetentnych, może nawet fachowców z różnych dziedzin życia, np. prawników, budowlańców czy lekarzy. – Może być to organ nic nie znaczący, a może tworzyć go bardzo pracowity zespół osób stojący na straży interesów osób starszych oraz budujący więź międzypokoleniową, która nie tylko zadowoli seniorów, ale też przyciągnie młodych – przyznaje pani przewodnicząca.
Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej, na swej grudniowej sesji przychylnie ustosunkowała się do inicjatywy utworzenia gminnej rady seniorów. Powołanie jej jednak nastąpi dopiero na jednej z tegorocznych sesji, ponieważ konieczne jest przygotowanie statutu, który określi tryb wyboru członków i zasady działania takiej rady.
Samorządowcy oczekują, że do prac nad jego treścią włączy się również Zarząd Koła PZERiI w Kuźni Raciborskiej.
– To co powinno być w statucie, znajduje się w w paragrafie 5c zmodyfikowanej ustawy o samorządzie gminnym – uważa Helena Bąkała. Sprecyzowała jednak najważniejsze zagadnienia, które taki dokument powinien zawierać: – W statucie gminnej rady seniorów należałoby określić tryb i sposób przeprowadzenia wyborów do tej rady, zadania Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej w zakresie współpracy z radą seniorów oraz zasady działania rady seniorów ze wskazaniem jej siedziby i miejsca odbywania posiedzeń.
– Rada seniorów powinna integrować i wspierać środowiska osób starszych, reprezentować zbiorowy interesów i potrzeby osób starszych wobec władz samorządowych i na zewnątrz gminy, działać na rzecz promocji zdrowia seniorów, zabiegać o zwiększenia dostępu osób starszych do edukacji i kultury, podejmować działania na rzecz odbudowy i zwiększania szacunku do seniorów oraz dla zapewnienia im niezbędnej pomocy i opieki w ich starości, zapobiegać wykluczeniu społecznemu osób starszych, a także odbudowywać i umacniać międzypokoleniowe więzi społeczne – pani Helena wymienia, zdaniem zarządu koła, najważniejsze jej zadania.
Uważa też, że w statucie powinno być określone na jaki okres powołuje się radę seniorów. Jej zdaniem, najlepiej na okres czterech lub pięciu lat.
Utworzeniu gminnej rady seniorów przychylny jest przewodniczący Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej Manfred Wrona. – Popieram każde działania seniorów, którzy przejawiają inicjatywę społeczną – mówi przewodniczący przekonany, że należy korzystać z doświadczenia osób starszych. Dodaje też, że każdy z nas prędzej czy później będzie seniorem. Przypomina jednak, że oprócz woli rady miejskiej do utworzenia takiego ciała doradczego, radni najpierw muszą przyjąć uchwałę o statucie gminnej rady seniorów. – Jesteśmy w połowie drogi. Projekt statutu został już opracowany, musi jeszcze otrzymać pozytywną opinię prawną. Dopiero wtenczas może zostać oddany pod głosowanie rady miejskiej – przypomina obowiązujące procedury przewodniczący Manfred Wrona. Uważa, że rada seniorów mogłaby się ukonstytuować na wiosnę, gdyż jak się spodziewa, decyzja przesądzająca o jej powstaniu powinna zapaść na marcowym posiedzeniu.
Powołanie gminnej rady seniorów nie jest nowością, gdyż na terenie gminy istnieją już podobne ciała doradcze, jak np. rady sołeckie. Zdaniem przewodniczącego, z pewnością powołanie takiej rady może być twórcze. Z jednej strony zaktywizuje do działania seniorów, z drugiej pozwoli im przekonać się, że nie wszystko, co w pracach rady miejskiej wydaje się na zewnątrz proste, jest łatwe i szybkie w realizacji.
(ewa)