Pomysły na ozdoby i kreacje
Posiadają różne zainteresowania i talenty, łączy je zaś zamiłowanie do rękodzieła, któremu chętnie poświęcają swój wolny czas. Seniorki – słuchaczki Ślaskiego Uniwersytety Trzeciego Wieku w Raciborzu nie poprzestają jednak na banalnych robótkach, ale wyczarowują prawdziwe dzieła, w które zamieniają włóczkę, kordonek, wstążki, płótno, a nawet papier.
W końcu ubiegłego roku rozpoczęły kurs batiku – powstałe w tej technice obrazy, tworzyły tło wystawy prezentowanych prac rękodzielniczych. W sztukę pokrywania płótna woskiem i barwnikami wprowadzała panie instruktor Bernadeta Długosz-Włodarczyk. Ta żmudna metoda twórcza daje niezwykle efektowne rezultaty.
W jednym z dwóch pomieszczeń Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, zaadaptowanych na siedzibę uniwersytetu, przygotowana przez panie ekspozycja prac, stanowiła prawdziwy wachlarz różnorodności. Dominowały wykonane w modnej dziś technice filcowania piękne wełniane aplikacje. To bardzo użytkowa sztuka, gdyż można nią ozdabiać sukienki, garsonki i swetry, a także wykonywać różne dodatki, jak np. broszki czy torebki. W takich kreacjach z motywami kwiatów można było podziwiać uczestniczki warsztatów, od których pomysłu i inwencji twórczej zależała różnorodność zaprezentowanych wzorów. Na wystawie nie brakowało też ręcznie wykonanej biżuterii, haftowanych obrazów i obrusów, ozdób świątecznych. Jeszcze inne seniorki wyspecjalizowały się w koronkach. Autorkami eksponowanych prac były: Bernadeta Długosz-Włodarczyk, Aleksandra Jańska, Janina Kajstura, Gabriela Kalemba, Czesława Kordyaczny, Zofia Marcol, Emilia Mederska, Helena Rozmus, Barbara Stanek, Bronisława Szumiela i Irena Zając.
W zajęciach warsztatowych organizowanych przez uniwersytet trzeciego wieku bierze udział ok. 20 słuchaczek. Spotkania służą wymianie doświadczeń, ale także dzieleniu się nowymi pomysłami na kolejne ciekawe prace. – Ponieważ zbliżają się święta, z pewnością przygotowywać będziemy wielkanocne pisanki wykonywane różnymi metodami również filcowania na sucho. Szukamy też nowych technik, wśród których zainteresowały nas np. frywolitki (ozdoby koronkowe wykonane na drutach) czy hafty wstążkowe – mówi prezes uniwersytetu trzeciego wieku Czesława Kordyaczny, która wspólnie z innymi słuchaczkami znajduje coraz ciekawsze formy na twórcze spędzanie wolnego czasu.
(ewa)