Pożegnali zimę, spalili Marzannę i szkolne jedynki
Rzuchów. Stowarzyszenie LYSKOR wspólnie z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym i Kołem Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie zorganizowało 20 marca imprezę związaną ze wiosennym zwyczajem topienia Marzanny oraz Goikiem.
Przy remizie dzieci wystąpiły w przedstawieniu, podczas którego przypomniały o dziejach Marzanny. Wersji tej historii było kilka. Chłopcy przekonywali, że Marzanna była brudasem i przez to nie znalazła męża, a na dodatek wrzucili ją do rzeki. Wersja dziewczynek mówiła, że Marzanna była grzeczna i schludna, zaś to kawalerowie byli nieudacznikami i za to dostawali kosza, a z zemsty wrzucili dziewczynę do wody. Bliższa prawdy jest wersja historyków, według których Marzanna jest symbolem zła i zimy, zaś słowiańskie obrzędy topienia jej kukły znaczyły pożegnanie z zimą. W Rzuchowie kukła Marzanny została spalona, a uzupełnieniem tradycji był GOIK czyli inny śląski zwyczaj witania wiosny przy pomocy strojonej gałązki stawianej w centrum wioski.
Po występach dzieci kilka przebojów zaśpiewał zespół Rzuchowianki wraz z zaprzyjaźnionymi Oldboyami. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeniu poczęstunkiem.
(woj)