Tyle słońca w całym mieście... już za 2 miesiące
Racibórz
Już ponad 40 firm z Polski, Czech i Danii zapowiedziało udział w Międzynarodowych Targach Energii Odnawialnej, które odbędą się 13 i 14 czerwca (Arena Rafako). Do Raciborza przyjadą najwięksi producenci z branży solarnej, geotermalnej, biomasy i biopaliw oraz technologii energooszczędnych. Targom będzie towarzyszyć VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy – największe spotkanie sektora energetyki prosumenckiej w Polsce. Impreza ma być nie tylko okazją do spotkania i wymiany doświadczeń pomiędzy firmami z branży odnawialnych źródeł energii (OZE), ale także zaciekawić klientów indywidualnych zainteresowanych nowoczesnymi, ekologicznymi źródłami pozyskiwania energii.
W programie Forum są m.in. warsztaty, podczas których przedstawione zostaną zagadnienia instalacji kolektorów słonecznych dostarczających ciepło poprzez sieć ciepłowniczą do odbiorców indywidualnych i przemysłowych. Eksperci przedstawią rozwiązania techniczne zebrane w trakcie dwudziestu lat eksploatacji tych systemów w Szwecji, Danii, Niemczech i Austrii. Wśród ekspertów znajdzie się wielu europejskiej klasy specjalistów, m.in. Robin Welling (prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Energetyki Słonecznej), Lutz Ribbe (prezydent Sustainable Development Observatory w European Economic and Social Committee), Jan-Olof Dalenbäck (profesor Chalmers University of Technology), Pere Soria (general manager w firmie CircutorEnergy SA). Racibórz będzie gościł również przedstawicieli roboczej polsko-mołdawskiej komisji ds. współpracy gospodarczej oraz przedstawicieli przemysłu i środowisk biznesowych. Celem tego spotkania jest przygotowanie się do współpracy gospodarczej w sektorze OZE z Mołdawią.
Władze Raciborza i przedstawiciele tutejszych firm z sektora OZE są zgodni, że Targi powinny stać się wydarzeniem cyklicznym. – Racibórz zasłużył, by stać się liczącym się w Polsce miejscem poważnych dyskusji na temat odnawialnych źródeł energii – mówi Roman Majnusz, prezes zarządu Ensol Sp. z o.o. – My przecież niczego nie udajemy, nie musimy mieć żadnych kompleksów wobec najlepszych w Europie.
Obecnie konstruowane w raciborskich firmach Sunex i Ensol solary (oferowane nie tylko na europejskich rynkach) stanowią ok. 30 proc. krajowej produkcji tych urządzeń. Ponad 40 proc. produkowanych tu płaskich kolektorów słonecznych znajduje nabywców w kraju.
Przedsięwzięcie organizowane jest we współpracy z miastem Opawa oraz Instytutem Energetyki Odnawialnej z Warszawy przy wsparciu finansowym Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Uzyskało patronat honorowy Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz; Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
(ag)