Junior Nowinki: Czas na przedszkole
Gdy decydujemy, że nasze dziecko idzie do przedszkola w wieku 2,5 lub 3 lat nagle zaczynamy czuć lęk: czy nie jest za małe, czy sobie poradzi, jak zniesie rozstanie z rodzicami, dziadkami? Czy będzie chorować, czy będzie chodzić głodne, bo „to taki niejadek”, a co gdy się posiusia? Czy panie będą miłe i czy nie będzie się ich bało? To tylko część niepokojów i wątpliwości jakie nachodzą rodziców przyszłego przedszkolaka.
Można ułatwić sobie życie i zaoszczędzić stresu sobie i swojemu dziecku poprzez przygotowanie się do pójścia do przedszkola. Najlepiej zacząć to robić kilka miesięcy wcześniej.
Bawmy się z naszym dzieckiem. Każde dziecko uczy się poprzez zabawę. Nauczmy dziecko jazdy na trzykołowym rowerku, a zimą na nartach, to nie tylko rozwija fizycznie, ale daje szansę na rozwijanie odwagi, pewności siebie, zwinności i sprawności ruchowej. Chodźmy z dziećmi na place zabaw, gdzie jest wiele urządzeń i pozwólmy mu pokonywać różne przeszkody: wspinanie, pełzanie, huśtanie, zabawy w piaskownicy.
Zakupmy kredki, uczmy prawidłowego trzymania kredki. Rysujmy razem z naszym dzieckiem, to będzie okazja i do wspólnego spędzenia czasu, ale też do rozwoju motoryki ręki, rozwoju drobnych mięśni palców, a także do rozwoju mowy, gdyż możemy uczyć dziecko nazw rysowanych przez nas przedmiotów. Czytajmy naszemu maluchowi, bo to rozwinie i jego wyobraźnię, i zachęci do sięgania po literaturę w przyszłości i wzbogaci słownictwo. Uczmy nasze dziecko prostych wierszyków i piosenek, które rozwiną jego pamięć i mowę.
Nauczmy nasze dziecko samoobsługi. Kontrolowania i załatwiania potrzeb fizjologicznych z równoczesnym zachowaniem przy tym czystości, tj. podcierania pupy. Uczmy dziecko mycia rąk. Nasze dziecko powinno potrafić zdjąć buciki i włożyć je, zdjąć ubranie i samodzielnie ubrać niektóre łatwiejsze części garderoby. Trzylatek powinien opanować już samodzielne spożywanie posiłków w całości. Uczmy je zgłaszania swoich potrzeb.
Uspołeczniajmy! Zabierajmy je do znajomych, którzy mają dzieci w podobnym wieku, aby mogło uczyć się wspólnej zabawy z innymi dziećmi. Nauczmy je form grzecznościowych: proszę dziękuje, przepraszam, dzień dobry, do widzenia. Aby ułatwić dziecku rozstanie z rodzicami musimy tego nauczyć je wcześniej, tj. zostawiajmy je pod opieką znanych mu dorosłych . Przedszkole „Elfik Junior” organizuje tzw. dni adaptacyjne, w czasie, których dziecko może przebywać z rodzicami na terenie przedszkola. Pozwala to rodzicom zorientować się w metodach pracy, zapoznać nauczycielki, personel, a dziecku umożliwić z oswojeniem się z obcym miejscem, opiekunami i zabawy z innymi dziećmi.
Oddając dziecko do przedszkola powinniśmy nie okazywać dziecku swoich obaw, absolutnie nie mówić o nich w obecności dziecka i nie straszyć przedszkolem. Mówmy dziecku o tym miejscu przyjaźnie.
Wykażmy sami dojrzałość, a i nasz przedszkolak będzie miał szansę na spokojne dojrzewanie do tej niezwykłej dla niego, ale i fascynującej zmiany w życiu. To od nas dorosłych tak wiele zależy, postarajmy się w tym okresie dać z siebie dużo, a fakt pójścia do przedszkola z pewnością przebiegnie mniej dramatycznie.
Przedszkole ELFIK
Racibórz, ul. Londzina 16/2
tel. 783 654 132
www.przedszkole-elfik.pl
realizacja: Nowiny Raciborskie
Nowiny.pl, ul. Zborowa 4, 47-400 Racibórz
LiluPlay (Galeria Dukat), ul. Opawska 42, 47-400 Racibórz
Współpraca reklamowa: Monika Pilch, tel. 662 073 063, m.pilch@nowiny.pl