Policja przeszukuje babcie w Rudach. Powrót do komunizmu?
Tytułowa sytuacja miała mieć niedawno miejsce przy jednym ze sklepów na terenie wioski. O tym zdarzeniu poinformowany został Manfred Wrona, reprezentujący Rudy w radzie miejskiej Kuźni Raciborskiej.
Rudy. Interwencja policjantów miała dotyczyć osób starszych, około 60. roku życia. Skarżyli się swemu przedstawicielowi w samorządzie, że funkcjonariusze przeszukali im siatki tuż po wyjściu ze sklepu, na oczach innych osób. Seniorzy byli podejrzani o kradzież, do której w rzeczywistości nie doszło. Całe zajście bardzo wzburzyło uczciwymi mieszkańcami Rud, zaś całą sytuację porównali do czasów komunizmu.
Manfred Wrona opowiedział o wszystkim podczas sesji rady miasta, 31 marca. Pytał radcę prawnego o to w jakich okolicznościach policjanci mogą dokonać rewizji osobistej? Prawnik wyjaśnił, że zgodnie z przepisami, funkcjonariusz policji może tego dokonać kiedy istnieje podejrzenie popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary. Policjanci z natury są podejrzliwi, a sama granica kiedy wolno a kiedy nie powinno się przeszukiwać dosyć płynna. Rozważania zakończyły się więc na tym, zaś całą sprawą ma zostać zainteresowany komendant komisariatu w Kuźni.
(woj)
Co na to policja?
Kontroli osobistej można dokonać na podstawie: art. 15 ust. 1 pkt. 5 Ustawy o Policji z dnia 6.04.1990 r. Zgodnie z tym, policjant, który chce przystąpić do kontroli osobistej, ma obowiązek wyjaśnić dlaczego jego zdaniem zaistniała przesłanka uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.
Kontrola osobista nie jest przeszukaniem w znaczeniu procesowym, a jedynie czynnością administracyjno-porządkową wykonywaną przez policję. Oznacza to, że nie jest potrzebny żaden nakaz prokuratora. Wskazane jest spokojne wykonywanie poleceń funkcjonariusza, gdyż poddania kontroli osobistej nie można odmówić.
Policjanci wykonując czynności służbowe mają prawo dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary. Funkcjonariusz jest wtedy zobowiązany podać swoje imię i nazwisko, stopień, a także podstawę prawną i przyczynę podjęcia czynności.
Kontrola osobista powinna być przeprowadzona w miejscu niedostępnym dla osób postronnych, chyba że występują okoliczności zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Takie czynności policjant dokumentuje w notatniku.
Na sposób prowadzenia powyższych czynności, przysługuje zażalenie do właściwego miejscowo prokuratora na podstawie art. 15 ust. 7 Ustawy o Policji lub wystąpienie z powództwem cywilnym w związku z naruszeniem lub zagrożeniem naszych dóbr osobistych.
Zespół prasowy Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu