Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (1148) Data wydania: 13.05.14

Papież im pomógł w strojeniu dzwonu

Firma z Czernicy uczestniczyła w tworzeniu dzwonu Jan Paweł II

– To je nemożne – stwierdził kampanolog, czyli specjalista od dźwięku dzwonów, słysząc głos tego o nazwie Jan Paweł II. – Tu nie ma nic do poprawiania – mówił zachwycony. – Papież wam pomohl (pomógł).

Swój udział w powstaniu Jana Pawła II, który zawisł w wieży katedry wawelskiej w Krakowie ma Grzegorz Klyszcz, właściciel firmy Rduch-Czernica, działającej na rynku od 14 lat. Przedsiębiorstwo zajmuje się m.in. produkcją napędów dzwonów, ich automatyką, okuciami, wykonaniem ich serc  i łożyskowaniem.

Od lat przedsiębiorstwo współpracuje z głównym mechanikiem dzwonu Zygmunta. – Przed paroma laty wykonywaliśmy prace w wieży Srebrnych Dzwonów, robiliśmy napęd i mocowania do trzech już tam działających, pochodzących z XV do XVII wieku – mówi Grzegorz Klyszcz. – Po śmierci Ojca Świętego, kiedy mechanik dzwonu Zygmunta robił inspekcję w wieży stwierdził, że jest tam miejsce na jeszcze jeden.

Temat powrócił pół roku przed kanonizacją. Firma z Czernicy wraz z pracownią ludwisarską Felczyńskich z Przemyśla, z którą współpracuje od lat, wykonała projekt szaty graficznej. – Najpierw pojechaliśmy na Wawel, by zobaczyć ile jest miejsca i oszacować wytrzymałość konstrukcji wieży – wspomina pan Grzegorz.

Trzeba było nie tylko dobrać odpowiednią wielkość dzwonu, ale i jego tonację. Przygotowanie od wykonania szaty graficznej, formy, do odlania trwało trzy miesiące. Dzwon powstał z brązu, czyli stopu miedzi i cyny. Wypalono go w temperaturze 1200 stopni C. Podczas odlewania został w nim umieszczony złoty medal – pamiątka Ojca Świętego z okazji 50-lecia jego święceń kapłańskich, które odbyły się w katedrze wawelskiej.

I tak obok : „Zbyszka” z 1423 r., „Hermana” z 1271 r., „Maćka” z 1669 r., w tym roku powstał, ważący 500 kg –  „Jan Paweł II”. Dzwoni on w delikatnej tonacji „A1”, uderza 60 razy na minutę, tak jak ludzkie serce.  Umieszczono na nim herb papieski z łacińską inskrypcją: „Nie lękajcie się”, herb kardynała Dziwisza, herb kapituły wawelskiej, która go ufundowała, logo pracowni ludwisarskiej Felczyńskich z Przemyśla i firmy Rduch-Czernica.

W połowie kwietnia odbył się jego odbiór muzyczny. Do Polski przyjechał kampanolog z Brna. Słuchając melodyki był zachwycony. Zwyczajowo nowe dzwony trzeba dostroić. Tu nie była potrzebna żadna korekta muzyczna. – To je nemożne – stwierdził kampanolog. – Tu nie ma nic do poprawiania. Jan Pawel II wam pomohl (pomógł).

Z Przemyśla, z ludwisarni Felczyńskich, gdzie go odlano, przyjechał on do firmy w Czernicy. Tam zrobiono dla niego specjalne dębowe okucie. Serce wykonano w kuźni w Gogołowej. Potem dzwon pojechał na Wawel.

W niedzielę wielkanocną kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił dzwon, namaszczając go olejami świętymi. W dniu poświęcenia Jan Paweł II zadzwonił w tle Zygmunta. – To było wielkie przeżycie. Byłem wzruszony i zaszczycony – wspomina Grzegorz Klyszcz. – W tym miejscu, gdzie bije Zygmunt jest też ślad naszej pracy. Pomyślałem o ludziach, którzy wieki temu tworzyli poprzednie dzwony, tę wieżę i mieli na uwadze, że może za 100 czy 200 lat stanie tam jeszcze jeden. A ten pojawił się po 500 latach.

Jan Paweł II będzie bił codziennie na Anioł Pański. 8 maja otrzymał napęd, wykonany przez firmę Rduch-Czernica, po czym trafił na wieżę Srebrnych Dzwonów w katedrze wawelskiej.

(abs)