Sprawdzili czy drży ziemia
Sumatrzańskie trzęsienie ziemi sprzed 10 lat oraz wstrząsy, które przed dwoma laty spowodowały tsunami w Japonii zarejestrowały również sejsmografy w raciborskim Obserwatorium Sejsmologicznym, do którego z wizytą wybrali się seniorzy Koła PZERiI Centrum – Racibórz.
Historię tej należącej dziś do Instytutu Geofizyki PAN placówki przedstawił jej kierownik Wojciech Wojtak. Pomimo, że obserwatorium powstało przed wojną, drewniany zabytkowy budynek, wielu emerytów – jak sami przyznali – odwiedziło po raz pierwszy.
Z powstałym w latach 20. obiektem związana jest postać prof. Karla Mainki, znanego niemieckiego sejsmologa, który nie tylko zamontował w obserwatorium skonstruowane przez siebie sejsmografy, ale również stworzył sieć stacji sejsmicznych, tak niezbędną na obszarze górniczym.
Seniorzy mogli obejrzeć nowoczesne urządzenia, które zarówno analogowo, jak i cyfrowo zapisują wstrząsy sejsmiczne, ale też utrwalone na specjalnym papierze dymionym wstrząsy zarejestrowane przez dawne urządzenia sejsmiczne. Pomimo, że zastąpiono je nowoczesnymi sejsmometrami, nadal stanowią niezwykłą ciekawostkę techniczną i prezentowane są w formie eksponatów muzealnych w piwnicach raciborskiej placówki sejsmicznej.
(ewa)