Specjalna dieta dla seniorów
Przełamaniu stereotypów żywieniowych u osób starszych z problemami zdrowotnymi, którym często trudno zmienić swe nawyki w jedzeniu, posłuży cykl spotkań „Odżywiam się smacznie i zdrowo” z lekarzami oraz dietetyczką.
Realizacji zadania służącego profilaktyce zaburzeń w odżywianiu, które ma na celu uświadomić seniorom, że właściwa dieta jest sukcesem dobrego zdrowia podjął się Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku, a finansowo przedsięwzięcie wsparł w formie dotacji prezydent miasta Racibórz.
Prawidłowe żywienie często zapobiega wielu chorobom i ich klinicznym powikłaniom. Dzięki zastosowaniu właściwej diety, bez względu na wiek, możliwe jest obniżenie stężenia lipidów i glukozy w surowicy krwi, ciśnienia tętniczego, przeciwdziałanie zakrzepom czy dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego. Poza tym zachowanie właściwych proporcji pomiędzy dostarczaną energią, a jej wydatkowaniem zapobiega nadwadze i otyłości.
Z wiekiem, na wskutek zmian zachodzących w organizmie, dochodzi do gorszego wchłaniania, słabszego odczuwania smaków, a przyjmowanie dużych ilości leków zwykle niekorzystnie wpływa na apetyt. Złe odżywianie czy nieregularne spożywanie posiłków prowadzi do spadku masy ciała, obniżenia siły mięśniowej i sprawności fizycznej. Potęguje to występujące już zaburzenia w odżywianiu. Niedożywienie z kolei upośledza pracę wszystkich narządów wewnętrznych, która z wiekiem i tak ulega fizjologicznemu spowolnieniu.
Liczne schorzenia występujące u ludzi starych stanowią wskazanie do żywienia dietetycznego. Nieodłącznie z żywieniem ludzi starych kojarzy się pojęcie tzw. diety przeciwmiażdżycowej. Ponieważ dieta ta spełnia rolę profilaktyczną, dlatego powinna być stosowana już w wieku średnim i we wczesnej starości, a nie w okresie rozwiniętej miażdżycy.
Ponadto starannie dobrany pokarm pod względem jakości i ilości, powinien być również odpowiednio przygotowany i podany. Dlatego z myślą o swych słuchaczach, na raciborskim uniwersytecie trzeciego wieku odbędą się wykłady tematyczne poparte warsztatami umożliwiającymi praktyczne sprawdzenie zdobytej wiedzy.
Już 29 maja o godz. 16.00 cykl otworzy wykład lek. med. Ewy Woźniak pt. „Choroby układu pokarmowego”. Kolejne prelekcje będą na temat: „Wpływu odżywiania na prace mózgu, układu kostnego oraz na powstawanie różnych chorób, np. nowotworów”; „Zapotrzebowania na składniki pokarmowe: białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne, witaminy – zasady prawidłowego komponowania posiłków” oraz „Nowoczesnych technologii a prawidłowego odżywiania – oddziaływanie diet na organizm człowieka np. dieta śródziemnomorska”.
Na zajęciach warsztatowych natomiast seniorzy będą się uczyć, jak: właściwie bilansować posiłki pod względem zapotrzebowania na składniki pokarmowe; przygotowywać je nowymi technikami: gotowanie na parze, pieczenie bez tłuszczu, opiekanie, a także smakowe urozmaicanie potrawy pod względem zastosowania przypraw i ziół; stosować półprodukty i zamienniki; przygotowywać potrawy z mało znanych, a bardzo cennych produktów np. avocado, bataty, a także zwracać uwagę na estetykę potraw.
Zajęcia warsztatowe, które odbywać będą się w siedzibie Ślaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (PWSZ w Raciborzu) poprowadzi dietetyk, specjalista od osób starszych Joanna Chmiel.
Aby warsztaty mogły przebiegać sprawnie, prezes ŚUTW Czesława Kordyaczny zapewnia, że zakupiony zostanie potrzebny sprzęt do przygotowywania potraw: multicooker, parowar, blender i urządzenie do przygotowywania soków.
(ewa)