Zwycięzcy seniorzy konkursu „10 lat Polski w UE”
Prace napisane na konkurs „10 lat Polski w Unii Europejskiej” przez seniorów Raciborszczyzny docenione zostały przez organizujących go przedstawicieli Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Katowicach.
Przy okazji wykładu dla słuchaczy Ślaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu Paweł Seruga i Paweł Ożóg wręczyli nagrody za przyznane ex aequo pierwsze miejsca: Teresie Czach, Adamowi Hrebeniakowi, Januszowi Lochowi, Aleksandrze Jańskiej, Alicji Wilkus i Adamowi Grzybowskiemu. Specjalnym wyróżnieniem uhonorowano publikację Heleny Szuby. Wszystkie teksty zebrane zostaną w okolicznościowym zbiorze i wydane drukiem po wakacjach.
Część spotkania rozstrzygającą konkurs poprzedził wykład Pawła Serugi „Od Czechosłowacji do Aksamitnego rozwodu – o sąsiadach z południa”. Poza historią, prezentacją czasów współczesnych, zabytków, ludzi, a nawet kuchni Czech i Słowacji, słuchacze ŚUTW mogli poznać kilka ciekawostek dotyczących tych państw. Na przykład Czechy, bardzo jednolite pod względem struktury narodowościowej, należą do 31 najbogatszych krajów świata, pod względem dochodów na jednego mieszkańca. Można mówić również o swoistym wyścigu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pomiędzy Polską a Czechami, na korzyść tych ostatnich, bardziej rozpoznawalnych nie tylko w Europie. Czechy należą też do najbardziej laickich państw na świecie. W spisie powszechnym z 2011 r. za wierzących uważa się tylko 20 proc. mieszkańców, przy czym niecałe 14 proc. przynależy do któregoś z kościołów lub organizacji religijnych. Za niewierzących uważa się ok. 34 proc. obywateli tego kraju, a 45 proc. nie chciało lub nie potrafiło określić swojego stosunku do religii. Co ciekawe, 15 tys. Czechów zadeklarowało, że jest wyznawcami filozofii rycerzy Jedi, czyli bohaterów „Gwiezdnych wojen”.
Słowacja jest zaś drugim krajem w Europie pod względem zalesienia. Jednym z ważniejszych nierozwiązanych problemów jest kwestia mniejszości węgierskiej, której ludność stanowi często większość w miejscowościach słowackich leżących przy granicy z Węgrami.
Za interesujące wykłady na raciborskim uniwersytecie trzeciego wieku wygłaszającym je przedstawicielom PIE Europe Direct podziękowała prezes Czesława Kordyaczny.
(ewa)