Nie ma wesel, ale jest dobry kompost
Czy na raciborskim wysypisku będą organizowane wesela? Z pewnością jeszcze nie teraz, choć z takim zainteresowaniem u osób poszukujących domu weselnego spotkał się Marek Orc, dyrektor ds. technicznych i eksploatacyjnych Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Raciborzu.
Dobrze zrekultywowany teren, na którym oprócz równo przyciętych trawników, wyrasta już sporych rozmiarów las podziwiali członkowie komisji rolnictwa rady powiatu: starostwa Adam Hajduk, wicestarosta Józef Stukator, przewodniczący komisji Ryszard Winiarski oraz radna Brygida Abrahamczyk. Tylko odległe wzgórze oblegane przez setki ptaków i odgłos pracującej tam maszyny świadczą o tym, że w nowej części raciborskiego wysypiska składowane są hałdy śmieci zwożone z miasta.
Właściwym celem wizyty członków komisji była jednak kompostownia, która funkcjonuje prawie trzy lata. Zwożone i składowane na dużym placu gałęzie oraz inne zielone odpady przeznaczone do kompostowania są homogenizowane i rozdrabniane w rozdrabniarko-mieszarce, a następnie układane w pryzmy. To w nich specjalnie przygotowany materiał roślinny dojrzewa tworząc tzw. produkt biologicznie ustabilizowany. W końcowym etapie jest on jeszcze przesiewany, a elementy nieprzekompostowane wracają na pryzmy. Cykl kompostowania trwa ponad rok. Gotowy kompost ma kolor oraz zapach ziemi i doskonale sprawdza się jako środek poprawiający jakość upraw roślin.
– W pierwszym roku działalności kompostowni, czyli w 2011 r. przyjęliśmy ponad 1000 t odpadów, w następnym roku już ponad 1600 t, a w 2013 r. było ich ponad 2000 t. Obecnie od stycznia do maja na kompostownię przywieziono przeszło 1000 t odpadów – mówi o widocznym progresie dyrektor Marek Orc.
Za każde 50 kg wsadu dostawca otrzymują jeden worek ziemi, a przy dostawie maksymalnie 100 kg – dwa worki.
Od momentu uzyskania ministerialnej decyzji, sprzedaliśmy w ubiegłym roku 240 t środka poprawiającego uprawę roślin. O tym, że sprzedaż stale rośnie świadczy sprzedane w tym roku już 270 t kompostu. – Szczególnie w okresie wiosennym duże jest zainteresowanie naszym produktem. Ludzie biorą od kilku worków po kilkanaście ton – dodaje dyrektor Orc.
Cena za 100 kg sprzedawanego luzem kompostu wynosi 5,40 zł brutto. W Rybniku produkt jest trochę droższy, a ponadto badania wskazują, że ten z Raciborza posiada lepsze parametry.
(ewa)