Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (1154) Data wydania: 24.06.14
Czytaj e-gazetę

Czy Kuźni grozi cofka?

Sytuacja miasta w obliczu wielkiej wody

Kuźnia Raciborska. Jak w obliczu powstającego Zbiornika Racibórz i budowy wałów w Turzu wygląda sytuacja miasta Kuźnia Raciborska? Czy nie grozi nam cofka, bo miasto może się stać naturalnym zlewiskiem? – pytał podczas majowej sesji radny Radosław Kasprzyk, czym nawiązał do planów budowy zbiornika chroniącego samą Kuźnię. Wiceburmistrz Bogusław Wojtanowicz przyznał, że dokumentacja i zezwolenia na rozpoczęcie budowy obiektu przeciwpowodziowego są już gotowe. Problemem są jednak pieniądze, których potrzeba około 61 mln zł. – Inwestorem w tym przypadku jest marszałek. Zbiornik był kiedyś na liście zadań priorytetowych, teraz musimy dopominać się o tę inwestycję – powiedział wiceburmistrz.

Suchy zbiornik w Kuźni ma mieć pojemność 3 mln metrów sześc. i byłby w stanie odebrać najbardziej dotkliwą falę uderzeniową na rzece Rudka. Wstępnie obliczono, że przy wysokim wezbraniu zbiornik miałby się napełnić w przeciągu krytycznych, kilkunastu godzin. To by wystarczyło aby zapobiec wylaniu rzeki.

Burmistrz Wojtanowicz nawiązał do inwestycji w Turzu, która już trwa, a ma się zakończyć w kwietniu przyszłego roku. Budulec na potrzeby wzniesienia 4,2 km wałów wykonawca pozyskuje m.in. z pobliskiej kopalni. W związku z apelami rolników zapewniono, że nie będzie wykorzystywana ziemia z międzywala. Dodatkowo przepompownia w Turzu, która odpowiada za przerzut wody w Rudki do Odry jest wyposażona w pompy zatapialne. Po wzniesieniu wałów ma to zapobiec cofce. wiceburmistrz wskazał, że takie niebezpieczeństwo nadal istnieje na wcześniejszym dorzeczu w Ciechowicach, gdzie Łęgoń wpada do Odry.

Manfred Wrona, przewodniczący rady nawiązał do majowej sytuacji kiedy we wszystkich rzekach regionu był podwyższony stan wody. – To były bardzo intensywne opady, porównywalne do tych z 2010 roku. Ominęła nas powódź z kilku powodów. Jednym była sucha ziemia, przez co dużo wody wsiąkło. Kolejny to zbiornik przy elektrowni w Rybniku, który przez suszę miał niski poziom i mógł przyjąć znaczna ilość wody. – Był tam rażąco niski poziom wody i nawet po opadach nie doszli do oczekiwanego poziomu. Stąd nie wypuszczali wody dalej – doprecyzował.

Władysław Gumieniak, wiceprzewodniczący rady powiatu, osobiście zaangażowany w sprawy bezpieczeństwa powodziowego dodał, że po budowie wałów w Turzu Kuźnia ma być zabezpieczona od strony Odry. – Inną sprawą jest to, że dopóki nie było Zbiornika Racibórz byliśmy traktowani jak naturalny zbiornik chroniący Opole i Wrocław. Nie mówiło się o tym oficjalnie, ale tak to wyglądało – stwierdził. W sprawie kuźniańskiego zbiornika potwierdził, że problemem są głównie pieniądze. W ich pozyskaniu nie pomaga to, że zbiornik ma powstać na terenach leśnych, których nie obejmują dofinansowania np. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

(woj)