Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku
Niedługo skończę naukę w szkole średniej i wybieram się na studia. Aktualnie pobieram rentę rodzinną po zmarłym tacie. Co muszę zrobić, jakie dokumenty donieść do ZUS, aby dalej otrzymywać to świadczenie?
Kasia z Rybnika
Do renty rodzinnej mają prawo dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione do ukończenia 16 lat, a po osiągnięciu tego wieku, pod warunkiem nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 roku życia.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni przedłożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o dalszą wypłatę świadczenia wraz z zaświadczeniem ze szkoły potwierdzającym fakt kontynuowania nauki.
Natomiast uczniom, którzy już ukończyli szkołę średnią i zostali przyjęci do szkoły wyższej renta rodzinna będzie nadal wypłacana (także za okresy wakacyjne) pod warunkiem złożenia wniosku oraz zaświadczenia ze szkoły wyższej, bądź oświadczenia studenta potwierdzającego fakt przyjęcia na uczelnię.
Renta rodzinna w tym przypadku wypłacana będzie warunkowo do dnia 31 października. W celu przedłużenia wypłaty renty po tym dniu, należy dostarczyć zaświadczenie z uczelni, potwierdzające fakt, że nauka w danym roku akademickim jest kontynuowana.
Pobieram rentę rodzinną. W lipcu tego roku kończę studia i mam obronę pracy magisterskiej. Od października rozpoczynam studia na kolejnym kierunku. W grudniu tego roku skończę 24 lata. Czy nadal będzie mi przysługiwała renta rodzinna?
Studentka
Renta rodzinna będzie wypłacana przez ZUS do miesiąca w którym nastąpi obrona pracy magisterskiej. W przypadku kontynuowania nauki od października, ZUS podejmie dalszą wypłatę renty rodzinnej ale tylko do ukończenia 25. roku życia i tylko na wniosek osoby zainteresowanej.
Moje dziecko urodziło się 15 listopada 2013 r. Czy mam prawo do urlopu ojcowskiego i jak długo ?
Czytelnik
Tak. Do urlopu ojcowskiego ma prawo każdy ojciec, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu.
Ubezpieczony ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek ojca, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić taki wniosek. Ojciec wnioskuje jednorazowo o całe 14 dni lub o 7 dni. Urlop ojcowski może być wykorzystany również w czasie, gdy mama dziecka korzysta z podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także nowego urlopu rodzicielskiego.