Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (1155) Data wydania: 01.07.14
Czytaj e-gazetę

Gmina dopłaci to rolnik zmieni uprawy

KRZYŻANOWICE. Tytułowe stwierdzenie mają słyszeć urzędnicy przekonujący rolników do zmiany upraw na terenach, z których podczas ulewnych deszczów spływa na wioski woda i szlam. Powodem zalewania są właśnie uprawy roślin takich jak kukurydza, które nie spajają korzeniami gruntu, a na dodatek są uprawiane tam, gdzie kiedyś były tylko łąki.

O całej sprawie mówiono podczas obrad komisji rady gminy, które zajmowały się problemami powodzi. Zalania z pól są coraz częstszym problemem nie tylko w gminie Krzyżanowice. W deszczowe miesiące jak maj, podtopień piwnic przez wodę z pól jest coraz więcej. Jak wyjaśnił radnym Wolfgang Kroczek, kierownik referatu rolnictwa i ochrony środowiska w urzędzie gminy, nie ma pewnego sposobu na pociągnięcie do odpowiedzialności za to rolnika. Choć wiadomo, że to przez nieodpowiedzialne uprawy dzieje się szkoda. Zgodnie z relacją urzędnika, wójt Grzegorz Utracki na spotkaniach z rolnikami wielokrotnie prosił o uwzględnienie rodzaju upraw w przypadku krytycznej lokalizacji pola. Nie przekonują ich jednak argumenty, że tak czy inaczej gmina pokrywa wyrządzone wówczas straty, na czym tracą wszyscy. – Mówią, że jak im dopłacimy to zmienią uprawy – przywołał wójt.

Powodem agresywnych upraw jest głód ziemi i tam gdzie kiedyś były pola dziś próbuje się uprawiać cokolwiek. Wójt Utracki widział rozwiązanie problemu w uregulowaniu tej sprawy odgórnie, podobnie jak to ma miejsce w krajach zachodnich. Tam ten problem nie występuje, bo wokół skupisk ludzkich są tereny zielone i nawet jeśli spłynie przez nie deszcz, to jest to czysta woda. Tymczasem aby piwnic domów w gminie nie zalewało błoto, mieszkańcy i urzędnicy muszą wspólnie przekonać rolników do zmiany upraw.

(woj)