Kobiety na traktory!
Pogrzebień gospodarzem dożynek gminy Kornowac
Kto zdążył ze żniwami przed załamaniem pogody, ten miał co świętować. Wesoły dożynkowy korowód był jedynie wstępem do przedniej zabawy zorganizowanej na terenie Oratorium Młodzieżowego w Pogrzebieniu.
Mieszkańcy Pogrzebienia stanęli na wysokości zadania jako gospodarze tegorocznych dożynek gminy Kornowac. Dopisali również zgromadzeni we wspaniałym barwnym korowodzie przedstawiciele pozostałych sołectw. Wyruszyli w drogę niedzielnego popołudnia spod boiska w Kornowacu. Właściwe dożynki rozpoczęły się jednak kilka godzin wcześniej – o godz. 11.00 w kościele pw. św. Bartłomieja w Pogrzebieniu odprawiono dożynkową mszę świętą.
W barwnym korowodzie (32 pojazdy, 7 bryczek, jeźdźcy), który przejechał ulicami Zacisze, Wojska Polskiego, Raciborską, Pamiątki, Lubomską i Brzezką na teren Oratorium Młodzieżowego w Pogrzebieniu nie zabrakło rolników, gospodyń i sołtysów, dzieci i młodzieży, reprezentacji klubów sportowych i innych działających w gminie organizacji. Pomysły na dożynkowe przebrania były rozmaite i choć nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić, warto wspomnieć o dziewczętach uczących się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu, które przebrały się za Cleo i Słowianki, których występ wzbudził tyle emocji w czasie finału tegorocznej Eurowizji.
Monika Link i Wojciech Krasek, rolnicy z Pogrzebienia, byli starostami tegorocznych dożynek. Dla prowadzącej gospodarstwo polowe Moniki Link tegoroczne żniwa były owocne. – Zdążyliśmy z mężem przed załamaniem pogody – mówi. Wojciech Krasek, oprócz produkcji polowej, prowadzi również gospodarstwo rolne o profilu mlecznym. – Jeśli ma się to dobrze zorganizowane, a produkcja utrzymana jest na odpowiednim poziomie, to da się z tego wyżyć – odpowiada, pytany przez nas o kondycję współczesnego rolnictwa. Przyznaje, że są lata lepsze i gorsze, ale na wszystko trzeba spojrzeć z odpowiedniej perspektywy. Kluczem do sukcesu jest włożone w gospodarkę serce oraz ciężka praca.
Miejscem właściwej zabawy dożynkowej był teren Oratorium Młodzieżowego w Pogrzebieniu. Tam podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę złożyli wójt gminy Kornowac Grzegorz Niestrój, wicestarosta Józef Stukator oraz przewodniczący Rady Gminy Kornowac Mirosław Małek.
Główną atrakcją wieczoru był występ Andrzeja Sikorowskiego i Mai Sikorowskiej. Poprzedziły go występy dzieci i młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu, tamtejszego gimnazjum, zespołu „Rzuchowianki” oraz czeskiej grupy „Country – Vresina”.
Wojciech Żołneczko