Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (1169) Data wydania: 07.10.14
Czytaj e-gazetę

Osobliwości przyrodnicze Raciborza, których już nie ma

Prezentował na spotkaniu w TMZR dendrolog dr inż. Jan Duda. Z nuta smutku mówił o dziedzictwie przyrodniczo-kulturowym Raciborza, które w ostatnich latach szczupleje. Stając w obronie tego, co również już wkrótce może zostać zniszczone, przypomniał o wydanej w 2001 r. książce „Osobliwości przyrodnicze Raciborza”. Udokumentowano w niej to, co najcenniejsze w mieście, co pozostało po pokoleniu raciborzan z XIX i początku XX wieku.

– Dobór gatunków drzew i krzewów był zakrojony na skalę europejską. W Raciborzu pracowali ogrodniczy, którzy zatrudnieni byli również w wielu dużych miastach europejskich. Projektując zieleń, wiedzieli co posadzić żeby rosło w naszym klimacie. Miasto będąc w posiadaniu opracowania tych osobliwości, za które sporo zapłaciło, praktycznie z niego nie korzysta – ubolewał dr Duda.

Jego obserwacje poczynione w latach 90. zazębiały się z badaniami udokumentowanymi przez dr. Cezarego Pacyniaka. To, co uznano za największą osobliwość Raciborza zostało zniszczone w pierwszej kolejności. – Gdybym chciał pokazać wszystkie zdjęcia roślin, których już nie ma, trwałoby to kilka godzin. Cieszę się, że coś po sobie pozostawię, żałuję jednak, że publikacja nie odniosła zamierzonego skutku, bo pomimo że wiele osób ma ją na półkach, osobliwości przyrodnicze ciągle znikają. Na ogół są to potężne 120 – 150-letnie drzewa i stare krzewy – dodał dr Duda.

Do tych niezwykłych okazów należy sosna limba, po której suchy pień jeszcze stoi przy cmentarzu Jeruzalem. Naukowiec opowiada, że były tam kiedyś dwa takie drzewa. Ktoś jednak wymyślił w tym miejscu linię energetyczną, pomimo że na drugiej stronie nie brakowało wolnego miejsca. Limbę więc wycięto. Kiedy dr Duda zwrócił uwagę ówczesnemu szefowi wydziału ochrony środowiska, usłyszał: „Kto by tam jakieś sosny bronił”. Trzecia limba rosła w parku w Rudach. 13 grudnia 2010 r. powaliła ją potężna wichura. Osadzona na byłym torfowisku, miała płytki system korzeniowy, nie mogąc głęboko się ukorzenić, z całą metrową płytą przewróciła się.

Ostatnia, która ostała się w Raciborzu rosła i owocowała. Dendrolog ma nawet dziesięć wyhodowanych z niej dziesięcioletnich okazów. Zanim jednak zaowocują musi minąć co najmniej 80 lat. Następuje to bowiem ok. 100. roku życia drzewa, a okaz owocujący w mieście – to ewenement.

Raciborską limbę wykończono przez nieroztropność. Na tym cmentarzu dogorywają również inne bardzo ozdobne, ponad 100-letnie okazy drzew iglastych, rzadkie odmiany cyprysików – oskarża dr Duda miasto, o wydanie zezwolenie na ułożenie w ich pobliżu wadliwej nawierzchni, z której zimą woda z solą spływa na zewnątrz. – Limba rosła poniżej wjazdu na cmentarz. Zasolenie tak wzrosło, powodując zmianę pH w glebie, że drzewo nie miało szans. Limba rośnie w środowisku czystym, na kwaśnej glebie i jest bardziej wytrzymała na wapń niż inne sosny, ale soli znieść nie mogła i umarła. A wystarczyło położyć inną nawierzchnię i zakazać solenia. Jeśli wjazd na cmentarz nadal będzie posypywany solą zginą pozostałe piękne iglaki – wyrokuje dr Jan Duda.

(ewa)