Zaśpiewali dla hospicjum
W parafii pw. św. Józefa w Raciborzu Ocicach odbył się charytatywny koncert uwielbienia.
W ramach światowej akcji na rzecz solidarności z ruchem hospicyjnym i opieką paliatywną, która aktualnie prowadzona jest w wielu krajach, podejmowane są różnego rodzaju działania społeczne oraz odbywają się wydarzenia kulturalne.
Charytatywny koncert uwielbienia w Raciborzu włączył się do tej międzynarodowej akcji, a jego wykonawcami byli członkowie raciborskiego zespołu „Przecinek”. W muzycznym wydarzeniu udział wzięli licznie przybyli mieszkańcy Raciborza, pracownicy raciborskiego hospicjum oraz harcerze. Organizatorką koncertu była Krystyna Wolnik, jedna z pielęgniarek, która na co dzień służy pacjentom hospicyjnym.
Światową kolebką ruchu hospicyjnego jest Wielka Brytania. W 1967 r., w Londynie dr Cecil Saunders założyła ośrodek dla osób w terminalnej fazie choroby nowotworowej – Hospicjum św. Krzysztofa. Pierwsze polskie hospicjum powstało w Krakowie w 1981 r. i od tamtej pory ruch hospicyjny w Polsce zaczął rozwijać się dosyć intensywnie.
Raciborskie Hospicjum św. Józefa formalnie zostało zarejestrowane w 1990 r., a jego inicjatorami i założycielami jest małżeństwo lekarzy Lucyna i Marek Rajczykowscy. Raciborski zespół hospicyjny to lekarze, pielęgniarki, wolontariusze, kapelan i psycholog, którzy służą swoją profesjonalną pomocą osobie chorej przebywającej w swoim domowym. Obszarem działania hospicjum jest powiat raciborski, a do jego działań poza opieką medyczną należą również różnego rodzaju inicjatywy prowadzone z myślą o osobach przeżywających żałobę. Program dla osób osieroconych jest możliwy do realizacji dzięki finansowemu wsparciu władz powiatu raciborskiego.
Voices for Hospicies to cenna, międzynarodowa inicjatywa realizowana od 1991 r. W dzisiejszych czasach, kiedy cierpienie i śmierć stają się problemami coraz częściej umieszczanymi poza marginesem życia społecznego, praca hospicyjna nabiera szczególnego znaczenia i niezwykłej wartości. Wiedzą o tym te wszystkie rodziny i bliscy osób chorych, którzy doświadczyli wsparcia pracowników hospicjum. Wielu z nich było obecnych na tym niezwykłym, niedzielnym koncercie. Każdy z nich swoją obecnością „oddał swój głos” dla hospicjum, a tym samym wyraził solidarność z osobami cierpiącymi z powodu choroby nowotworowej.
Małgorzata Matusik-Belik