Polacy mogą być spokojni o energię elektryczną
Budowa dwóch nowych bloków energetycznych 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MWe w Elektrowni Opole ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale także wymiar regionalny istotny dla województwa opolskiego oraz dla samego Raciborza.
4 tysiące miejsc pracy przy budowie, 350 dostawców, 200 wykonawców, ok. 30 mln zł, które zasilą budżet regionu opolskiego sprawia, że Elektrownia Opole jest największym placem budowy jeśli chodzi o inwestycje energetyczne. Generalne wykonawstwo spoczęło zaś na Konsorcjum firm: liderze – RAFAKO SA, Polimex-Mostostal SA, Mostostal Warszawa SA oraz pełnomocniku Konsorcjum – Alstom Power Sp. z o.o.
Uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod oba bloki energetyczne odbyło się na terenie opolskiej elektrowni z udziałem najwyższych władz państwa.
Mówiąc o znaczeniu bezpieczeństwa energetycznego dla rządu oraz dla Polaków premier Ewa Kopacz podkreśliła, ze nie mogło jej zabraknąć podczas tak ważnego wydarzenia. – Elektrownia, która powstanie w Opolu, będzie największą elektrownią, produkującą prąd z polskiego węgla. Największą inwestycją w polski przemysł w wolnej Polsce. Olbrzymie pieniądze, które zostaną zainwestowane, po to aby elektrownia w Opolu powstała, to nie tylko pieniądze podatników, to również wysiłek tych, którzy będą pracować na tym placu budowy – powiedziała premier Ewa Kopacz, podkreślając niesamowitą, bo sięgającą 4 tysięcy liczbę ludzi, którzy znajdą tam pracę.
Pani premier, wymieniając miejsca, gdzie istnieją lub powstają podobne elektrownie wytwarzające prąd z polskiego węgla, zapewniała, że gwarantują one utrzymanie jego wydobycia, ale również miejsca pracy w krajowym górnictwie. – Te wszystkie nowe bloki, które powstaną w ciągu kilku lat, będą dawać moc ok. 5 tys. MWe, to oznacza 12 proc. zapotrzebowania na energię dla naszych obywateli – dodała premier Ewa Kopacz.
Mówiąc o modernizacji przemysłu energetycznego pani premier zapewniała, że dzięki osiągnięciom szczytu klimatycznego oraz nowoczesnym technologiom opartym na węglu, ale przyjaznym środowisku, możemy czuć się bezpiecznie w swoich domach. – Polacy mogą być spokojni o cenę energii elektrycznej, to obiecywałam przed wyjazdem do Brukseli i słowa dotrzymam – powiedziała premier Ewa Kopacz.
To, że inwestycja jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale i dla regionu opolskiego potwierdziła prezesa zarządu, dyrektor generalny RAFAKO SA Agnieszka Wasilewska-Semail. Wpisuje się ona idealnie w program specjalnej strefy demograficznej, który ma celu budowanie na ziemi opolskiej miejsc pracy i stworzenie warunków młodym ludziom, by nie musieli jej szukać za granicą, by pozostali i przyczyniali się do rozwoju tego regionu. Wspomniała o związanej z tym odpowiedzialności, która ciąży na Konsorcjum wykonawczym, aby zakończyć tę inwestycję w terminie i przy założonych parametrach. – W imieniu RAFAKO, lidera Konsorcjum, pozostałych jego członków: Polimeksu Mostostal, Mostostalu Warszawa i naszego partnera technologicznego Alstom Power chcę złożyć obietnicę, że zrobimy wszystko, aby spotkać się w tym składzie w 2018 r. po to, by oddać pierwszy blok, a w 2019 r. drugi blok – zapewniała pani prezes.
Prezes Agnieszka Wasilewska-Semail podkreśliła, że wszystkie nowe bloki spełniają parametry emisyjne – są wysoko sprawne, a jednocześnie ograniczają emisję dwutlenku węgla, tlenku siarki, tlenku azotu sprawiając, że ta inwestycja energetyczna jest przygotowana na miarę XXI wieku.
(ewa)