Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (1176) Data wydania: 25.11.14
Czytaj e-gazetę

Obchody sześćdziesiątej rocznicy śmierci Arki Bożka bez udziału władz

Arka Bożek zasługuje na miejsce w pamięci nie tylko mieszkańców Raciborza, ale i całej Polski – nie wątpią w to organizatorzy obchodów 115. rocznicy urodzin i 60. rocznicy śmierci wielkiego Polaka.

Prawy człowiek, gorący patriota, płomienny mówca i bezkompromisowy szermierz w obronie słusznych praw polskiej ludności na Śląsku – głosi napis na tablicy pamiątkowej wmurowanej w ścianę domu, w którym żył Arka Bożek. 22 listopada pod pomnikiem Arki Bożka w Raciborzu zakończyły się obchody rocznicy jego urodzin i śmierci.

Smutne to było zakończenie – garstka starszych osób, dla których pamięć o Arce Bożku znaczy wiele. Zabrakło posła Henryka Siedlaczka, honorowego patrona obchodów, a także członków komitetu obchodów – starosty raciborskiego Adama Hajduka i prezydenta Mirosława Lenka.

Byli za to m. in. Alfred Nowak (autor m. in. książki o działalność Arki Bożka w latach 1945 – 1954), Wojciech Nazarko – prezes raciborskiego „Sokoła” i przewodniczący komitetu obchodów rocznicy urodzin i śmierci Arki Bożka oraz Bolesław Stachow –  znakomity raciborski fotograf. Warto również wspomnieć o poczcie sztandarowym Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu, który uświetnił krótkie zakończenie obchodów – bodajże jedyny pozytywny akcent sobotniej uroczystości.

Alfred Nowak żałuje, że w czasie trwających niemalże rok obchodów urodzin i śmierci wielkiego markowiczanina nie udało się doprowadzić do reedycji pamiętników Arki Bożka. – Nie spełniliśmy tego zadania, ponieważ starosta stwierdził, że Arce Bożkowi w pamiętnikach wycięto jakiś fragment o Polsce Ludowej, co jest wierutnym kłamstwem, ponieważ pamiętniki dotyczą życia Arki Bożka do 1945 roku, a więc do pobytu w Londynie – mówi raciborski historyk, autor m.in. publikacji dotyczącej działalności Arki Bożka w latach 1945 – 1954. Dziś pamiętniki Arki Bożka uchodzą za białe kruki – niezwykle trudno o którykolwiek z 3000 wydanych w 1957 roku egzemplarzy.

– Obok pomnika powinna być tablica informacyjna, żeby przechodzień mógł sobie przeczytać, kim on był, dlaczego postawiono mu pomnik. Bo postawiono go nie za jego zasługi dla Polski Ludowej, tylko za działalność Arki w Związku Polaków w Niemczech i działalność w Radzie Narodowej w Londynie, gdzie wystąpił 180 razy poruszając wszystkie ówczesne problemy Polaków – z Katyniem włącznie. Arka nigdy nie mówił o Polsce źle. Często przytaczał piątą prawdę Polaków w Niemczech: Polska matką, a o matce nie mówi się źle – przypomina Alfred Nowak.

Wojtek Żołneczko