Pomyłki wyborcze w mieście takie jak zwykle
Mieszkańcy mylili się podczas głosowania na radnych mniej więcej na tym samym poziomie co w latach poprzednich – ocenia szef miejskiej komisji wyborczej.
Z analizy protokołów z wynikami głosowań na terenie Raciborza, jakie opublikowała Miejska Komisja Wyborcza, wynika, że część wyborców miała problem z wydawałoby się prostymi w obsłudze kartami do głosowania w wyborach do rady miasta czy wyborach na prezydenta. Protokoły ze wszystkich okręgów zawierają dane nt. liczby głosów nieważnych, z reguły dotyczą one obwodów gdzie można było postawić krzyżyk przy więcej niż 2 kandydatach. Takich zepsutych kart do głosowania było w urnach od 11 sztuk do 79 w zależności od miejsca głosowania i frekwencji wyborczej.
– To skala błędu na podobnym poziomie co przy innych wyborach, nie tylko samorządowych. Przypadki gdzie wpadek było więcej związane są z organizowanymi po raz pierwszy wyborami w okręgach jednomandatowych. Wyborcy stawiali krzyżyk przy dwóch kandydatach zamiast jednym – powiedział nam Jan Cieślak, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Raciborzu.
Gdzie było najgorzej pod tym względem? Na Ostrogu w dwóch okręgach na 1272 głosy nieważnych policzono 100 sztuk. W okręgu gdzie głosowano w SP 18/G3 na 1470 głosów nie można było wziąć pod uwagę 156. 21 pomyłek naliczono w okręgu gdzie głosy oddawało się w SP 15. Wygrana Anny Ronin o 6 głosów z Weroniką Piasecką przy tym błędzie nabiera innego wymiaru. To akurat największe osiedla w mieście i smutny wniosek, że mieszkańcy blokowisk mylili się najczęściej. Skala błędu mogła tu decydować o końcowym wyniku, bo Ryszard Wolny przegrał z Michałem Wosiem o 2 głosy (notabene nasz olimpijczyk nie mógł głosować bo z synem był za granicą na zgrupowaniu kadry narodowej) a na osiedlu hetmańskim także rozstrzygnięcie między rywalami – Jarosławem Łęskim i Tomaszem Cofałą – dokonało się na parę głosów.
Z dzielnic tylko w Markowicach było niewiele pomyłek. 11 głosów uznano tam za nieważne na 684 oddanych. 25 zepsutych kart odnotowanych na Brzeziu mogło wpłynąć na końcowy wynik bo Leon Fiołka pokonał Mariana Gawliczka 5 „krzyżykami”.
W wyborach „prezydenckich” nieważnych głosów było 391. W tej części wyborów samorządowych oddano ogółem 16 885 głosów, „zaliczono” 16 494.
(ma.w)
Oficjalne wyniki głosowania na prezydenta Raciborza w I turze
Mirosław Lenk 6207
Anna Ronin 5533
Dawid Wacławczyk 4754
II tura w niedzielę 30 listopada