Wielkie święto Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
Kornowac. W kornowackim gimnazjum miały miejsce dwa ważne wydarzenia. 13 stycznia szkoła przyjmowała symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikonę, ofiarowane przez Jana Pawła II młodym. 15 stycznia uczniowie żegnali jego relikwie... ale nie sami.
Po dwóch dniach czuwań młodzieżowych i parafialnych przy relikwiach św. Jana Pawła II nadszedł czas, gdy cała Rodzina Szkół archidiecezji katowickiej, noszących imię świętego papieża przyjechała do kościoła parafialnego w Pogrzebieniu. To spotkanie zaplanowane zostało kilka miesięcy wcześniej, podczas jesiennego, roboczego zjazdu dyrektorów i katechetów szkół papieskich oraz proboszczów parafii, na terenie których te placówki się znajdują. Zjazd już w zamyśle miał być wyjątkowy, gdyż miała towarzyszyć mu żywa obecność św. Jana Pawła II w jego relikwiach, nauczaniu i radości młodych ludzi. To, co jednak miało miejsce przekroczyło najśmielsze oczekiwania.
Kościół już przed godz. 10.00 wypełnił się po brzegi. Ponad dwadzieścia sztandarów szło na czele procesji, która rozpoczynała mszę świętą koncelebrowaną przez kilkunastu zaproszonych księży. Wyjątkowo podniosłego charakteru uroczystości nadała obecność bpa pomocniczego Marka Szkudło, który podkreślał, że z wielką radością przyjeżdża do Pogrzebienia i Kornowaca (na zaproszenie ks. proboszcza Tadeusza Augustyna i dyrektor Gimnazjum Jolanty Błaszczok), gdyż z naszym dekanatem czuje się związany przez swoją pierwszą kapłańską posługę, jaką pełnił w Lyskach tuż po swoich święceniach od 1978 r. Słowa kierowane do nauczycieli i młodzieży przepełnione były zachętą do autentyczności życia i świadczenia życiem o swojej chrześcijańskiej tożsamości, szczególnie czerpiąc z przykładu św. Jana Pawła II. Przed błogosławieństwem nastąpiło uroczyste przekazanie relikwii przedstawicielom diecezji kaliskiej, po której od połowy stycznia zacznie wędrować św. Jan Paweł II.
Zjazd szkół zorganizowany został przy współpracy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu i Parafii św. Bartłomieja w Pogrzebieniu. Dzięki gościnności sióstr Salezjanek przybyli goście mogli zwiedzić pałac i izbę pamięci, a także pospacerować po najbliższej okolicy i posilić się w Oratorium. Dalsza część uroczystości miała charakter artystyczno-warsztatowy. Uczniowie gimnazjum wystawili „Anielskie Jasełka”, a wokalistki wykonały pięć piosenek nawiązujących do Bożego Narodzenia i postaci Ojca Świętego. Pod koniec spotkania organizatorzy usłyszeli od gości wiele pochwał za organizację zjazdu.
Wszystkim zaangażowanym w stworzenie tej rodzinnej atmosfery wyrażamy słowa wielkiego uznania i wdzięczności – wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi i rodzicom. Dziękujemy także ks. Proboszczowi Tadeuszowi Augustynowi za współorganizowanie spotkania.
Katarzyna Franica