Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (1187) Data wydania: 10.02.15
Czytaj e-gazetę

Planiści bez wyobraźni

Nędza, Babice Podczas styczniowej sesji rady gminy Nędza przyjęto plan zagospodarowania przestrzennego Babic. Pośród wprowadzonych zmian oraz odrzuconych wniosków, na mapie wioski znalazł się zapis, który zaniepokoił Andrzeja Chroboczka, obecnego na sesji drugiego wicestarostę i byłego wójta Nędzy.

Chodzi o teren za ul. Polną. Działka w kształcie klinu, w południowo-wschodniej części wioski,  miała kiedyś służyć jako wysypisko śmieci. W przedstawionym planie zagospodarowania teren ten oznaczono jako las. – W pierwotnych koncepcjach i pierwotnym planie był tam teren przeznaczony pod działalność jak np. wysypisko śmieci – przypomniał były wójt i dopytywał co się w praktyce zmieniło. – Obecnie prawo nie pozwala na tworzenie wysypisk na terenie gmin. Nawet jeśli funkcjonowało w poprzednim studium i innych dokumentach planistycznych, obecnie nie mogliśmy go tam pozostawić. Dlatego pokazaliśmy w planie funkcję, która istnieje w terenie – tłumaczył Leszek Kula, autor planu.

Wicestarosta przypomniał, że ten teren był badany piezometrami (otworami wierconymi w ziemi do badania wód gruntowych). – Ten teren można by spokojnie przeznaczyć na działalność przemysłową, niekoniecznie na wysypisko. Czy myśleliście o tym? – pytał poddenerwowany. Urbaniści przyznali, że takiego wniosku nie było, a poza tym taki zapis wymagałby zmian w studium kierunków zagospodarowania, na podstawie którego opracowuje się plan.

Andrzej Chroboczek nie krył żalu, że planiści nie przemyśleli tego, aby ten skrawek ziemi umieścić w planie tak, aby umożliwić tam wykorzystanie jego charakteru. Urbaniści bronili się tym, że i tak nie ma pomysłu na to co tam zrobić. Jeśli taka inicjatywa powstanie poradzili by plan ponownie zmienić. Według samorządowca taka zmiana jest już mało realna. Już po sesji wicestarosta skarżył się wójt Annie Iskale, że firma opracowująca plan powinna się starać aby wynik ich pracy był jak najkorzystniejszy dla gminy. Przekształcenie terenu pod niedoszłe wysypisko w las zupełnie mija się z taką intencją.

Opisane wyżej wątpliwości nie miały wpływu na przyjęcie dokumentu. Nowy plan zagospodarowania przestrzennego Babic wchodzi w życie po publikacji w Dzienniku Urzędowym województwa śląskiego.

(woj)


Ciekawostki związane z planem Babic

  • Plan określa m.in. nachylenie dachów i wysokość zabudowy w centrum wioski. Rygory te muszą być ściśle przestrzegane szczególnie w strefie konserwatorskiej. W Babicach obowiązuje wzdłuż ul. Wiejskiej. W tym rejonie nowo budowane domy muszą się komponować z obecną zabudową.

 

  • Szlak kolejki wąskotorowej jest ciągle objęty ochroną konserwatorską. To blokuje wszystkie prace w jego biegu (np. przepusty), pomimo że w wielu miejscach wcale nie widać, że biegły tędy tory. Gmina Nędza zainteresowana przejęciem szlaku w celu budowy ścieżki rowerowej wstrzymała wszystkie procedury właśnie z powodu tego, że konserwator nie chce zdjąć ze szlaku obwarowań dotyczących zabytków. Szlak jako zabytek nie będzie możliwy do zaadaptowania na ścieżkę rowerową.
  • Poszerzono obszar wydobycia kruszywa przy babickiej żwirowni. Wcześniej owe tereny otrzymały odpowiedni zapis w studium. Działki, o których mowa zostały wykupione przez żwirownię od prywatnych właścicieli. Nowe tereny pod wydobycie mają powierzchnie łączną około 20 ha.