Ostatnie spotkanie sołtysów
Rudnik 29 stycznia w urzędzie gminy odbyło się przedwyborcze spotkanie wójta Alojzego Pieruszki z sołtysami gminy Rudnik.
W nadchodzących miesiącach odbędą się zebrania wiejskie, podczas których mieszkańcy wiosek będą wybierać nowe rady sołeckie i sołtysów. Wiele wskazuje, że większość sołtysów zostanie wybrana na kolejne cztery lata. W związku z tym podczas spotkania omówiono wiele ważnych spraw.
Fundusz sołecki
Wójt przypomniał o nowych zasadach funkcjonowania funduszu. Nie potrzeba już co roku przyjmowania uchwały przez radę gminy o realizacji funduszu w sołectwach gminy. Zmienił się również czas zgłaszania i realizacji zadań. Mieszkańcy mogą też dokonać korekt w przyjętych wcześniej planach. Uczulono dodatkowo sołtysów aby prowadzili dokładne sprawozdania z wykorzystania pieniędzy oraz pilnowali dobrego opisu wszystkich faktur. Ponadto łączenie zakupów i usług na fakturach znacznie usprawnia pracę urzędników. Dla zobrazowania tej kwestii wystarczy podać, że za zeszły fundusz do urzędu gminy trafiło ponad 300 faktur.
Wójt uspokajał, że nawet po zmianie sołtysa, nic nie zagraża realizacji zadań z funduszu sołeckiego. Dlatego, że pełnomocnictwo wykonywania tych zadań jest imienne, wystawione na aktualnego sołtysa, który może je kontynuować nawet nie będąc już sołtysem.
Dożynki
Gmina Rudnik będzie gospodarzem dożynek powiatowych w 2017 r. Rok wcześniej organizuje je gmina Kornowac, zaś w roku bieżącym miały się tym zająć Krzanowice. Ci ostatni z powodów finansowych zrezygnowali. W gminie Rudnik wśród sołtysów nie było chętnych aby podjąć się organizacji powiatowego święta plonów w 2015 r. wszyscy tłumaczyli właśnie, że jeśli wybory w sołectwach przyniosą zmiany, to taka decyzja może być źle widziana przez ich ewentualnych następców.
Dożynki parafialne i wiejskie odbędą się zgodnie z tradycją. Dokładne terminy jeszcze nie są znane, tak samo nie wiadomo kto zorganizuje dożynki gminne. Główni kandydaci to: Brzeźnica, Rudnik i Sławików.
Uposażenie
– Ilość świadczeń opłacanych u was będzie stopniowa spadać, a co za tym idzie wpływy z inkasa. Wy musicie być jednak dyspozycyjni, do tego dojazdy, telefony. Dlatego uważam, że niedawna podwyżka waszego uposażenia była słuszna – powiedział Alojzy Pieruszka. Diety sołtysów od 2015 roku wzrosły prawie o sto procent, do 680 zł na kwartał.
Wnioski z zebrań
Mieszkańcy i sołtysi wiosek powinni pamiętać, że ich wnioski przyjęte na zebraniach wiejskich są najważniejszymi dla wójta i urzędu gminy. Pomysły i inwestycje zgłaszane (również indywidualnie) w ciągu roku, w formie np. listów czy apeli do władz, mają zwykle niższy priorytet. – Wnioski z zebrań mają zawsze pierwszeństwo i informujemy o tym także w odpowiedziach na inne prośby – poinstruował wójt.
Na koniec wójt podziękował wszystkim za pracę i dodał, że w przypadku gdyby podczas wyborczego zebrania wiejskiego nie dokonano wyboru nowego sołtysa, to zgodnie z prawem swoją funkcje utrzymuje dotychczasowy sołtys.
(woj)