Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (1187) Data wydania: 10.02.15
Czytaj e-gazetę

Przez zmiany w prawie możemy stracić inwestorów

Związek Subregionu Zachodniego krytykuje zmiany zasad odrolnienia działek rolnych

REGION Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego bije na alarm – zeszłoroczne zmiany w przepisach odstraszają inwestorów, przez co mogą wpędzić miasta w kłopoty. Chodzi o nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska, która pociągnęła za sobą zmiany w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Skutkiem tego są nowe, gorsze z punktu widzenia inwestorów i miast, zasady odrolnienia działek rolnych położonych w granicach administracyjnych miast. – Proces odrolnienia wymaga też od inwestora poniesienia opłat za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Koszty odrolnienia znacząco zwiększają obecnie wydatki na poszczególne inwestycje. Znowelizowane prawo może nawet podwajać cenę danej działki – wyjaśnia Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego i przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego. 28 stycznia na sesji przypominał, że przed siedmiu, ośmiu laty inwestorzy zostali właśnie z tych opłat zwolnieni, aby zachęcić ich do lokowania kapitału. Nowelizacja doprowadziła do wykreślenia korzystnego przepisu. Tym samym grunty rolne na obszarze miast zostały objęte działaniem ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Teraz inwestor nie dość, że musi uzyskać decyzję zezwalającą na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, to jeszcze musi za to zapłacić. „Taki stan prawny wybitnie utrudnia pozyskiwanie inwestorów i rozwój miast. Sprzedaż gruntów rolnych, które znajdują się w naszych miastach jest ważnym źródłem środków dla naszych budżetów. Ponadto są to tereny, które niejednokrotnie stają się miejscem rozwojowych i przyszłościowych inwestycji. Jesteśmy pełni obaw, iż ze względu na zwiększenie kosztów związanych z odrolnieniem, zainteresowanie realizacją inwestycji na gruntach rolnych położonych na terenach miast znacząco spadnie, co powinno nastąpić zanim inwestor wystąpi o wydanie pozwolenia na budowę” czytamy w stanowisku podjętym 20 stycznia przez Zgromadzenie Ogólne Związku Subregionu. Dowodem na obawy naszych samorządowców jest podana przez Mieczysława Kiecę informacja, że po wejściu w życie zmian inwestorzy wycofali się z budowy dwóch fabryk na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Knurowie i Żorach.

Subregion rozesłał stanowisko do parlamentarzystów. Władze naszych miast i gmin domagają się przywrócenia poprzednich regulacji.

(tora)