Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (1188) Data wydania: 17.02.15
Czytaj e-gazetę

Cena już nie musi być jedynym kryterium w przetargach

Powiat. Pod koniec zeszłego roku zmieniły się przepisy o zamówieniach publicznych. Kryterium najniższej ceny, które było tak powszechnie krytykowane, straciło na swojej sile.

Dotychczas cena była głównym (i zwykle jedynym) kryterium, jakim kierowały się w przetargach np. samorządy. Ten system był źródłem wielu patologii i problemów, które mieliśmy okazję obserwować i doświadczać w naszych okolicach. Najtańszy wykonawca okazywał się często nierzetelny, sprawiający kłopoty, a w najgorszym przypadku bankrutem. To wszystko powodowało, że w rezultacie inwestycja czy zadanie, które miało być wykonane najtaniej, okazywało się nawet kilkukrotnie droższe niż szacowano na początku. Jednak tej katastrofy nie dało się uniknąć nie naginając prawa.

Zmiany w przepisach mają temu zapobiec. Rząd pozwolił na stosowanie innych kryteriów, dopełniających kryterium cenowe. Już na początku 2015 roku dokonano analizy ogłoszeń opublikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych. Wynika z niej, że zamawiający, oprócz kryterium ceny, stosowali najczęściej takie kryteria jak: termin realizacji zamówienia, okres i warunki gwarancji oraz jakość. Według tego badania zamawiający stosowali w ponad 90 proc. zamówień dwa kryteria. Zaledwie 6 proc. obejmowało zamówienia na podstawie trzech kryteriów.

W naszym powiecie samorządowcy już się szykują, a niektórzy już stosują nowe prawo w praktyce. Np. w Kuźni Raciborskiej nowy burmistrz Paweł Macha zapowiedział, że w przetargach ma zamiar stosować kryteria jakościowe.

Nie wiadomo jak będą zachowywać się przegrani w przetargu, w którym jako kryterium przyjmie się takie, niepoddające się jednoznacznej ocenie (np. doświadczenie lub jakość). Na pewno część z nich postanowi zaskarżyć takie postępowanie. To z kolei wydłuży, o ile nie zablokuje, całej procedury. Nasi włodarze muszą więc ostrożnie stosować nowe narzędzia. Tym bardziej, że na dodatek złośliwi mogą łatwo im zarzucić stronniczość lub konszachty z wygraną w przetargu firmą.

(woj)