Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (1189) Data wydania: 24.02.15
Czytaj e-gazetę

Dlaczego czcimy pamięć „Żołnierzy Wyklętych”

W roku 1944 na teren Polski okupowany przez Niemców wkraczała Armia Czerwona. Nie było to wyzwolenie. Jedna niewola zmieniała się w drugą.

Gdzie wjeżdżały sowieckie czołgi tam pojawiali się komuniści z terrorem i nowym porządkiem. Przeciw temu wystąpili ludzie określani mianem „Żołnierzy Wyklętych” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Mieli świadomość, że ich walka jest skazana na porażkę, bo Polska została oddana w ręce sowietów na konferencji w Jałcie.

W tym wolnościowym ruchu oporu wzięło udział 200.000 osób. Straty podziemia antykomunistycznego szacuje się na 8.500 zabitych w walce, 5.000 skazanych na śmierć oraz 21.000 zmarłych w więzieniach. Jeden na pięciu oddał życie za wolną Polskę. Z dowódców oddziałów przeżył praktycznie tylko jeden: Antoni Heda ps. Szary zmarły w 2008 roku.

Pamięć o tych żołnierzach, o tej ofierze w imię wolności, miała być zapomniana. Stali się oni w PRL  „żołnierzami wyklętymi”. Przywracając ich pamięci w roku 2011 ustanowiono święto państwowe – 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Datę wybrano w hołdzie zamordowanym strzałem w tył głowy w więzieniu mokotowskim w 1951 r. ośmiu członkom Zarządu Głównego WiN (Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”).

Jedną z cech polskości jest umiłowanie wolności. Polak to człowiek wolny. Obywatel Polski to wolny obywatel. To jest dziedzictwo, jakie otrzymaliśmy od naszych przodków.

Dzisiaj wszyscy w ten, czy inny sposób korzystamy z wolności. Wyrażanie własnych poglądów i przekonań, manifestowanie przynależności narodowej jest możliwe i nie wymaga szczególnej odwagi. Pamiętajmy, że ofiara „Żołnierzy Wyklętych” owocuje dla nas tą wolnością. Dlatego pamięć jest obowiązkiem nas wszystkich.

Dariusz Polowy