Najładniejsze kroszonki na lany poniedziałek
Piękne, kolorowe pisanki w różnych technikach wykonywały podczas 12. Międzyszkolnego Konkursu Kroszonkarskiego w Nędzy dzieci i młodzież spod raciborskich miejscowości.
W tym roku swe nieprzeciętne talenty pokazało ponad 20 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów w Zwonowicach, Pawłowie, Lyskach, Górkach Ślaskich, Nędzy, a także wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach.
– Tak, jak św. Tomasz Morus mówi, że nie mamy patrzeć w popiół tylko płomień nieść dalej, tak my staramy się przekazywać nasze zwyczaje i tradycje. Szczególne dla Śląska są kroszonki zdobione z okazji świąt, na lany poniedziałek. Dzieci przygotowują je głównie podczas warsztatów szkolnych, a z etapu szkolnego najlepsze wybierane są do naszego konkursu – mówi organizująca imprezę w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy Małgorzata Kozielska.
– Nędza jest takim zagłębiem kraszankarskiem w powiecie raciborskim, choć w tym roku bardzo dużo przywieziono do muzeum również z Krzyżanowic, Krowiarek, gdzie zaczęto oklejać jajka sitowiem, a także z samego Raciborza np. ze Szkoły Podstawowej nr 15 – mówi etnograf, członkini jury Julita Ćwikła.
Cieszy ją, że stosowane są tradycyjne metody ozdabiania jajek, malowanie woskiem czy drapanie. – Myślę, że zwyczaj kraszanek nie zaniknie. Wiele prac jest wykonywanych z pokolenia na pokolenie, albo co najmniej w rodzinie – dodaje.
W konkursie nagrodzono najładniejsze pisanki. W kategorii klas I – III zajęli: I miejsce – Nikola Jezusek, II miejsce – Mateusz Traliszewski, Damian Paszek, Anna Szymiczek, III miejsce – Zofia Szopa. Wyróżnienie otrzymała Paulina Granieczny. W kategorii klas IV – VI zdobyli: I miejsce – Robert Radaj, II miejsce – Dorota Miechówka, a III miejsce – Monika Kusz i Monika Cieślik. Wśród gimnazjalistów I miejsce przyznano Rafałowi Stalmachowi i Klaudii Węglorz, II miejsce – Natalii Traliszewskiej i Pawłowi Materzokowi a III miejsce – Oskarowi Jakubcowi. Dzięki sponsorowi konkursu, dzieci otrzymały atrakcyjne nagrody.
(ewa)