Krótsza droga od urazu do wyzdrowienia
O nowoczesnej metodzie rehabilitacji, polegającej na aktywnej terapii komórek, dowiedzieli się podczas kolejnego wykładu słuchacze Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu.
Profesjonalne urządzenie Indiba, które stymuluje naturalne mechanizmy, jak gojenie i odbudowę tkanki, a jednocześnie pozwala ograniczyć liczbę wizyt w gabinetach fizjoterapeutycznych przedstawił Damian Jończyk – magister fizjoterapii, pracujący z pacjentami neurologicznymi i ortopedycznymi w Centrum Rehabilitacji Salveo w Bytomiu.
Urządzenie w sposób nieinwazyjny, z pomocą rąk terapeuty pomaga zwalczać ból, stany zapalne i przyspiesza regenerację tkanki, a stosowane jest w urazach układu mięśniowo-szkieletowego (przykurcze mięśni, naderwania, naciągnięcia, mięśni, zwichnięcia, zapalenia błony maziowej, zapalenia kaletek itp.), zabiegach fizjoestetycznych (ujędrnianie pośladków, brzucha, terapia antycellulitowa, rehabilitacja po zabiegu chirurgii estetycznej, drenaż itp.), bolesnych urazach stawów (artroza, osteoartroza) oraz w terapii mięśni dna miednicy, mięśni Kegla (nietrzymanie moczu).
Jednocześnie terapeuta zaprezentował seniorom inną nowość – urządzenie PST do użytku domowego, które stymuluje naturalną regenerację chrząstki oraz regenerację tkanki łącznej, a także wpływa na zmiany zwyrodnieniowe, przeciążenia, objawy bólowe części dystalnych bądź kręgosłupa. Prezentacja ta miała na celu przybliżenie zaawansowanych metod rehabilitacji, przy pomocy urządzeń, które być może już wkrótce będą dostępne również w Raciborzu.
(ewa)