Młodzież z Ekonomika świętowała dzień patronki szkoły – świątobliwej Ofki
Ksiądz Ginter Kurowski przypomniał dzisiejszym uczniom Ekonomika, że ich poprzednicy sprzed lat stanowili wzór pobożności.
12 czerwca 2014 roku Eufemia Raciborska została patronką Technikum Ekonomicznego Nr 1 w Raciborzu. – Eufemia Piastówna może być dla nas wzorem oddania się Bogu i otwarciu na Ducha Świętego. Niech to otwarcie będzie inspiracją w nowym etapie życia szkoły – mówił wówczas biskup Rudolf Pierskała.
9 kwietnia tego roku, w 702. rocznicę wstąpienia Ofki do klasztoru, uczniowie Ekonomika po raz pierwszy mieli okazję celebrować święto swojej patronki. Wspólnie z nauczycielami rozpoczęli dzień od mszy świętej w kościele farnym. Następnie razem z nauczycielami udali się na Zamek Piastowski w Raciborzu. Tam miała miejsce właściwa część obchodów, której sednem był program artystyczny. Młodzież śpiewała i recytowała poezję, również tę poświęconą Ofce.
W wydarzeniu wzięli udział m.in.: starosta raciborski Ryszard Winiarski, wicestarosta Marek Kurpis oraz naczelnik wydziału oświaty UM Racibórz Robert Myśliwy (absolwent Ekonomika).
Kilka godzin później na Zamku Piastowskim została zorganizowana wieczornica ku czci słynnej raciborskiej dominikanki – prelekcję ks. Adriana Bombelka poświęconą Ofce przeplatał montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Ekonomika.
żet
Eufemia Raciborska z rodu Piastów żyła w XIV wieku.
Jak podaje K. Prus w publikacji „Świątobliwa Ofka Piastówna i klasztor SS. Dominikanek w Raciborzu” (wyd. Opole 1948, s. 62), imię Eufemia odziedziczyła po swojej babce ze strony ojca, żonie księcia Władysława Opolskiego. Forma „Ofka” jest spolszczeniem greckiego imienia.
Ofka przywdziała habit 9 kwietnia 1313 roku w wieku (według różnych źródeł), 12 – 14 lat. W przyszłości została przełożoną klasztoru Dominikanek w Raciborzu, który oddała wraz z posiadłościami i dobrami pod opiekę papieża Klemensa VI (K. Prus, op. cit., s. 54), co miało uchronić przybytek przed zakusami świeckich władców. Zmarła 17 stycznia 1359 roku.
W czerwcu 2012 roku ks. Ginter Kurowski złożył wniosek do Kurii w Opolu o beatyfikację Świątobliwej Siostry Eufemii z rodu Piastów. W procesie beatyfikacyjnym Eufemii Raciborskiej nie potrzeba będzie „cudu”, ponieważ kult Eufemii powstał w przeszłości i trwa do dzisiaj dzięki cudom, do których doszło już w dawniej i teraz nie ma potrzeby udowadniania ich wprost. Chodzi więc o usankcjonowanie tytułu „błogosławionej”, który historycznie Ofka już posiada.